6306 sayılı Kanun kapsamında yığma binaların değerlendirilmesi
Evaluation of masonry buildings under law no. 6036
- Tez No: 592732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ülkemiz, deprem riskinin yüksek olduğu kuşak üzerinde bulunmaktadır. Yüz ölçümünün %92 si, nüfusumuzun ise %95'i deprem afet riski altında olması beşeri ve ekonomik faaliyetler açısından önemlidir. Ülkemiz mevcut yapı stokunun yaklaşık %50'si yığma binalardan oluşmaktadır. Ekonomik ve uygulamasının kolay oluşu nedeniyle binaların büyük bir kısmı halen yığma olarak inşa edilmektedir. Yığma binalar ülkemizde genellikle kırsal kesimlerde yoğun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yürürlükte bulunan yönetmeliğin tasarım esaslarına uyulmadan ve yeterli mühendislik hizmeti alınmadan gelişi güzel bir biçimde inşa edilmişlerdir. Yığma binalarının dayanım düzeyi yaşanan depremler ile bir kere daha dikkat çekmiştir. Depremlerde büyük hasar görmüş ya da yıkılarak can ve mal kaybına neden olmuştur. Bu çalışmada mevcut yığma yapı stokundan örnekler seçilerek, bu binaların tasarım ve malzeme açısından inşa edildikleri yıllarda yürürlükte olan yönetmelik ve şartnamelere uyumluluğu araştırılacak ve ''6306 Sayılı Kanun" kapsamında risk analizleri yapılacaktır. Bu bağlamda riskli yığma binaların ortak yapısal özellikleri ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Our country is located on the belt where the earthquake risk is high. 92% of the face measurement, 95% of the population is at risk of earthquake disaster is important for human and economic activities. Approximately 50% of the current building stock in our country consists of building pile. Due to its economic and easy implementation, a large part of the buildings are still being built as stumps. Stacked buildings are generally encountered in rural areas in our country. The regulations in force have been constructed in a beautiful way without complying with design principles and without adequate engineering services. The strength level of the masonry buildings has once again attracted attention with the earthquakes experienced. The earthquake was damaged or destroyed and caused loss of life and property. In this study, samples will be selected from the existing stack structure stock, the compliance of these buildings with the regulations and specifications in force in the years when they were constructed in terms of design and materials will be investigated and risk analysis will be made in the scope of“Law No. 6306”. In this context, common structural characteristics of risky stacking buildings will be revealed.