Özel sektörün Türkiye'de kadastroya etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of impact of private sector to cadastre in Turkey
  1. Tez No: 592731
  2. Yazar: TEVFİK BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mülkiyet hakkının oluşturulması ve güncelliğinin korunması en önemli haklardan birisidir. Türkiye'nin 2000 li yıllara değin kadastro çalışmalarını tamamlayamamış olması, kadastro çalışması yapılan yerlerinde çağın ihtiyaçlarını karşılayamaması ve devletin bu konudaki sorumluluğunu yerine getirememesi kabul edilebilir değildir. Kadastro çalışmalarının yapılması, yapılmış olanlarında güncellenmesi için harita özel sektöründen hizmet alınarak çalışmaların hızlandırılarak tamamlanmasının sağlanması ve ekonomiye kazandırılması, ülkenin genel mülkiyet envanterinin çıkarılması elzemdir. Dünya Bankası Usul ve Esasları ve Kamu İhale mevzuatına göre yapılan ihaleler ile yıllardır bitirilemeyen tesis kadastrosu ve kangren olan 2B kadastrosu, harita özel sektörünün teknik, donanım-destek ve katalizörlüğünde tamamlanmıştır. Kamu-özel sektör işbirliği içinde çalışma kültürü oluşmuştur. Teknoloji bilgi ve birikimi olmuştur. Kamu-özel sektör işbirliğinde gösterilen başarı uluslararası alanda diğer ülkelere ihracı mümkün olabilecek kalem haline gelme olgunluğuna ulaşmıştır. Yine ihaleli olarak devam edilen iyileştirme ve kesinleştirme amaçlı olarak yapılan yenileme ve sayısallaştırma faaliyetleri sonucu oluşan veriler genel hedeflere uygun olarak e-devlet üzerinden; taşınmaz mal sahiplerine, diğer kamu ve özel sektör kuruluşlarına dijital olarak hizmet sunumu yapılabilmektedir. TKGM'nin gelecek vizyonunda; öncelikle ihale, kadastro, tapu kanunlarında gerekli düzenlemelerin yapılması, bilişim teknolojisinden yararlanılarak değerleme haritaları hazırlanması ve kullanıma sunulması önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında özel sektörün kadastro çalışmalarına etkisi incelenmiş ve Kamu-Özel Sektör işbirliği içinde yapılan kadastral faaliyetleriyle kendisinden beklenilen hedeflerine ulaşmış olduğu görülmüştür. Bundan sonra yapılacak kadastral projelerde de özel sektörden hizmet alımı ile kabiliyetlerinden yararlanılmaya devam edilmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Establishing and protecting up-to-dateness of ownership right is one of the most important rights.It is not acceptable that Turkey was not able to complete cadastre studies tillthe 2000's, current needs could not be met where cadastre studies wereand government has not fulfilled its resposibility regarding this subject.It is necessarry that cadatre studies are made, services are provided from mapping private sector to expedite completion of updating studies for those that have already been and made available to economy, establishing country's general ownership inventory. With tendered system, initial cadastre that could not be finished in years andgangrened2B cadastre have been completed through the catalaysis, technical equipment and support of mapping private sector.Public-private cooperative working culture has been formed.Data formed as a result of the renovation and digitalization activities for improvement and finalization, that are again continued as tendered,are provided digitally as services to immovable property owners, other government and private sector institutions in line with general targetes over e-government. Primarily making necessary adjustments into the laws of bidding, cadastre and land registry, preparing and serving of valuation maps through information technologies have importance in the future vision of TKGM. In this thesis the effect of private sector on the cadastral studies is examinited and In every type of infrastructure and superstructure investment plans, before all, the records and parcel sheets of Title and Cadastre being controlled, qualified, trustable and accessable, brings institutional qualityin every sense.