Secure cloud storage with attribute based encryption
Özellik tabanlı şifreleme ile güvenli bulut depolama
- Tez No: 592735
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Veri depolama ihtiyaçları arttıkça, bulut depolama sistemlerinin önemi ve onlara duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Bununla birlikte, verinin miktarı, çeşitliligi ve önemi göz ˘ önünde bulunduruldugunda veri güvenliği önemli bir sorun haline gelebilir. Özellik ˘ tabanlı ¸sifreleme ¸semaları, güvenli bulut depolama sistemlerinde erişim kontrolü için kullanılabilecek önemli araçlardır. Yıllar içerisinde önerilen birçok özellik tabanlı şifreleme şeması vardır; anahtar politika, şifreli metin politikası ve çok otoriteli şemalar. Güvenli bulut depolama sistemlerinde kullanmak için en uygun özellik tabanlı şifreleme şemasını seçmek önemlidir. Bu çalışmada, hangi Özellik Bazlı Şifreleme Programının global ölçekte güvenli bir bulut depolama sisteminde kullanım için uygun olacagını araştırılmıştır. 5 farklı Özellik Tabanlı Şifreleme şemasının; çalışma şekil- ˘ leri, eşleşmelerin kullanımı ve global ölçekte güvenli bulut depolama sistemlerine uygunlugu analiz edilmiştir. En uygun şema seçildikten sonra, bu şemanın perfor- ˘ mansının nasıl artırabilecegi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As data storage needs increase, importance of and need for public cloud storage systems increase as well. However, given the amount, variety and importance of the data security can become a significant concern. Attribute based encryption schemes are important tools that can be used for access control in secure cloud storage systems. There are many attribute based encryption schemes proposed overs the years; key policy, ciphertext policy and multi-authority schemes. It is important to choose the most suitable attribute based encryption scheme to use in secure cloud storage systems. In this work, we investigate which Attribute Based Encryption Scheme would be suitable to use in a global scale secure cloud storage system. We analyze 5 different Attribute Based Encryption Schemes about; how they work, usage of pairings and suitability global scale secure cloud storage systems. After choosing the most suitable scheme we then discuss how we can improve performance of this scheme.