Türkiye'de açıköğretim fakültelerinde kalite kültürü: İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) örneği
Quality culture in the open faculties in Turkey: Istanbul University Faculty Of Open And Distance Education (AUZEF) case
- Tez No: 592747
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kalite, zaman içinde hata ayıklama, kalite kontrol, toplam kalite gibi farklı yaklaşımların öne çıktığı süreçlerden geçerek günümüze kadar gelmiştir. Kalite çalışmalarının faydaları görüldükçe, her alandan bu çalışmalara yönelmeler olmuştur. Son yüzyılda önemi daha da artan, kültürlere katkıda bulunarak toplumların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan üniversitelerde, eğitim hizmetinin daha verimli ve kazanımların daha nitelikli olabilmesi için kurum yönetimlerinde bu çalışmaların uygulanmasına ilişkin örnekleri görebilmekteyiz. Üniversitelerde ve onlara bağlı açıköğretim fakültelerinde kalite çalışmaları, tüm çalışanlar aracılığıyla, kalite kültürü olarak yayılmadıkça başarılı olarak görülmemektedir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de Açıköğretim fakültelerinin kültürleri üzerinde, köklü bir değişim anlamına gelen Toplam Kalite Yönetimi yöntemlerinin uygulanması sonrasında oluşabilecek kalite kültürünü, AUZEF örneği üzerinden ortaya koymak ve değerlendirmektir. Bu araştırmada, literatür taraması ve anket çalışması yöntemleriyle, kalite kültürünün çok yönlü olduğu ve uzun bir süreci kapsadığı; yapılan kalite çalışmaların bir yönetici veya kalite kontrol uzmanı tarafından değil, tüm çalışanlar tarafından, sistemli ve sürekli denetlenmesi gerektiği; kalite belgelendirme çalışmalarının kalite kültürü oluşumu açısından olumlu olduğu, AUZEF'te kalite kültürü oluşumu açısından farklılıkların görüldüğü ve bu durumun kurum ve kurumun paydaşlarını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Until today, quality has come through some processes where different approaches come to the fore like debugging, quality control, total quality. As the benefits of quality studies are seen, there have been inclinations towards these studies from all areas. We can see that examples related to implementation of these studies in corporate management in order to reach more efficient education services and more qualified achievements on universities where has an increasing importance in the last century and meet cultures' need contributing needs of society. Quality studies in universities and open education faculties affiliated to them, it is not seen as successful unless it is spread as a quality culture through all employees who are in universities. The purpose of this research on the culture of open education faculties in Turkey, after the implementation of Total Quality Management methods which means a radical change to present and evaluate the quality culture that may occur through the AUZEF case. In this research, it is concluded that quality culture is versatile and covers a long process; quality studies do not conduct just by a manager or quality control specialist, but by all employees, should be audited systematically and continuously; quality certification studies in terms of the formation of a quality culture is positive; there are differences in AUZEF in terms of the formation of a quality culture and the situation affects the institution and its stakeholders with the literature review and survey study methods.