Bursa-İznik Ömerli köyü kırsal sit alanı koruma projesi
Rural conservation project of Bursa-İznik Omerli village
  1. Tez No: 592749
  2. Yazar: ÇAĞLAR KARAHAN BOZYEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİDOST ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu tez çalışmasında kırsal mimari mirasın korunması kapsamında Ömerli Köyü ele alınmıştır. Çalışma 5 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm çalışmanın amaç, kapsam ve yöntemi anlatılan giriş bölümüdür. İkinci bölümde ise kırsal mimari mirasın korunmasına yönelik dünya ve Türkiye'den örnekler verilmiştir. İznik ilçesi ve Ömerli köyünün tarihi, doğal, çevresel ve sosyo-kültürel verileri üçüncü bölümde anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde yerleşimi oluşturan öğeler başlığı altında çalışma alanının tanımı yapılmış, Ömerli yerleşiminde mevcut geleneksel mimariden bahsedilmiştir. Bunun akabinde alan çalışmaları yapılmıştır. Bu kapsamda 15 adet çevresel ve yerleşim analizi ile; 5 adet sosyo-ekonomik analiz hazırlanmıştır. Bu analizler saha araştırmaları, yerinde gözlem ve yerleşim yeri sakinleri ile yapılan görüşmelere dayanmaktadır. Ayrıca bu çalışmalar sonucunda sentez ve müdahale paftaları hazırlanmıştır. Araştırmanın beşinci ve son bölümünü ise öneriler ve sonuç kısmı oluşturmaktadır. Öneriler kısmında yapılan tüm saha araştırmaları, yerinde gözlem ve yerleşim yeri sakinleriyle yapılan görüşmeler sonucunda bölgedeki sorunlar ve bu sorunları çözmeye yönelik öneriler hazırlanmıştır. Ayrıca yerleşimi korumaya yönelik bir köy yönetim modeli geliştirilmiştir. Sonuç kısmında ise çalışmanın genel değerlendirilmesi yapılarak bir sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Ömerli Village is discussed within the scope of protection of rural architectural heritage. The study consists of 5 main sections. The first part is the introductory part of the study, which describes the purpose, scope and method of the study. In the second part examples from Turkey and the world for the conservation of the rural architectural heritage it is given. The historical, natural, environmental and socio-cultural data of İznik district and Ömerli village are explained in the third section. In the fourth chapter, the definition of the study area is made under the title of the elements constituting the settlement and the traditional architecture is mentioned in the Ömerli settlement. Subsequently, field studies were conducted. In this context, with 15 environmental and settlement analyzes; 5 socio-economic analyzes were prepared. These analyzes are based on field surveys, on-site observation and interviews with residents. In addition, synthesis and intervention sheets were prepared as a result of these studies. The fifth and the last part of the research consists of the suggestions and conclusion. As a result of all field researches, on-site observations and interviews with the residents of the settlement, the problems in the region and suggestions for solving these problems were prepared. In addition, a village management model was developed to protect the settlement. In the conclusion part, a general evaluation of the study was made and it was concluded.