Örgütsel adaletsizlik, çalışanların negatif duygu durumu ve örgüt kültürü ile üretkenlik karşıtı iş davranışları etkileşimi
The interaction between organizational injustice, employees' negative affectivity, organizational culture and counterproductive work behaviors
- Tez No: 592750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada örgütsel adaletsizlik algısının, çalışanların negatif duygu durumunun ve algılanan örgüt kültürünün üretkenlik karşıtı iş davranışları ile ilişkisi ele alınmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Veriler, limancılık sektöründe İstanbul'da faaliyet gösteren bir şirketin çalışanlarından olmak üzere 159 kişiden elde edilmiştir. İlişkisel model kapsamı içerinde değişkenler arasındaki ilişkilerin yorumları korelasyon ve çoklu regresyon analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda üretkenlik karşıtı iş davranışları ile etkileşim adaletsizliği arasında anlamlı bir ilişki olduğu, üretkenlik karşıtı iş davranışları ile çalışanların negatif duygu durumu, örgüt kültürü ve örgütsel adaletsizlik algıları arasında kısmen anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the relationhip between organizational injustice perception, employees' negative affectivity, percieved organizational culture and counterproductive work behavior are examined. Surveys have been used as the data collection method fort his study. The data obtained from 159 employees from a company in port management sector in İstanbul. Within the scope of relational model, relationships' interpretations between the variables have been realized by correlation and multiple regression analysis. As a result of the analyses made; it has been found that there is statistically significant relationship between counterproductive work behaviours and interactional justice and there are partially significant relationships between counterproductive work behaviours and employees' negative affectivity, organizational culture and organizational injustice perception.