Türkiye'de iktisat eğitimine karşı öğrenci tutumlarının belirlenmesi
Determination of student attitudes towards the teaching of economics in Turkey
- Tez No: 592753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUNİSE ILIKKAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde, iktisat biliminin eğitim ayağı öğrenci bakış açılarıyla değerlendirilmektedir. Türkiye'de hali hazırda yaklaşık 200 bin öğrenci iktisat lisans eğitimi almaktadır. İktisat bölümünün bu denli yüksek öğrenci sayısına sahip olması bölüm mezunlarının, mezuniyet sonrası istihdam konusunda zorluklarla karşı karşıya kalmalarına yol açmaktadır. Böyle bir ortamda iktisat eğitiminin temel öznesi olan öğrencilerin bakış açısından iktisat eğitiminde yaşanan sorunların belirlenmesi önem kazanmaktadır. Araştırmanın temel amacını iktisat lisans öğrencilerinin iktisat eğitimine karşı tutumlarının incelenmesi ve öğrencilerin bakış açısından iktisat eğitiminde aksayan yönlerin ortaya çıkarılması oluşturmaktadır. Araştırma; toplumca kabul görmüş ve öğrencilerin rağbet ettikleri bir üniversite olan Hacettepe, kuruluş tarihi çok eski olmasa da öğrenciler arasında ilgi gören Pamukkale ve yeni kurulan Aksaray Üniversiteleri iktisat bölümlerinde gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda araştırmaya konu olan üniversitelerin iktisat bölümü öğrencilerden 578 kişilik bir örneklem seçilmiş ve seçilen örneklem üzerinden veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 23 paket programında yer alan Bağımsız Örneklem t-testi ve Tek Yönlü Varyans Testi vasıtasıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda cinsiyetler arasında, yaş grupları arasında, okullar arasında tutum farklılıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the educational part of economics is evaluated from student perspectives. Approximately 200 thousand students are currnetly studying economics in Turkey. The fact that the department of economics has such a high number of students causes that department graduated face difficulties in employment after graduation. In such an environment, it has gained importance to identify the problems experienced in economic education from the point of view of students who are the main subjects of economic education. The main purpose of the research is to investigate the attitudes of undergraduate students towards economics education and to reveal the disruptive aspects of economics education from the students' point of view.The research was performed in the economics department of Hacettepe University, which is accepted by the society and is popular with students, Pamukkale University which is popular among students, although its foundation date is not very old and Aksaray University which is newly established. In this context, a sample of 578 students was selected from the economics students of the universities that were the subject of the research and data were collected from the selected sample. The collected data were analyzed by independent sample t-test in SPSS 23 package program and one-way variance test. As a result of the analyzes, attitudes differences were found between genders, age groups and schools.