Türkiye'de pirinç biti sitophilus oryza(L.)(Curculionidae:Coleoptera) popülasyonlarında moleküler tanı yöntemleri kullanarak endosimbiyont bakterilerin belirlenmesi
Determination of endosymbiotic bacteria using molecular diagnostic methods in rice weewil sitophilus oryzae (L.) (Curculionidae: Coleoptera) populations across Turkey
  1. Tez No: 592781
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ökaryot organizmalardaki simbiyotik bakteriler oldukça konukçusu olduğu olduğu organizmada çok değişik etkiler gösterebilmektedirler. Birlikte evrilmeye bağlı olarak konukçu simbiyont ilişkileri obligat ya da fakültatif olarak düzenlenmiştir. Bu simbiyotik ilişki böceklerin yaşama kabiliyetlerini arttırmakta ve onlara esnasiyel amino asitleri, vitaminleri ve faydalı birçok bileşiği konukçusuna sağlamaktadır. Bunun yanında insenktisitlerin detoksifikasyonu, doğal düşmanlara karşı farklı savunma mekanizmalarının ortaya çıkması, sıcaklık gibi önemli bir stres faktörüne karşı toleransın arttırılması gibi faydalar da sağlayabilmektedir. Bazı böceklerin virüs taşıma yeteneklerini hem olumlu hem de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Moleküler biyoloji ve fonksiyonel genom bilim çalışmalarındaki hızlı ilerlemeler özellikle tarımsal ürünlerde zararlı olan böceklerin endosimbiyontlar ile kurdukları ilişkinin tam olarak aydınlatılmasında büyük önem arz etmektedir. Çalışma kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü'nden 6 adet Sitophilus oryzae (L.) popülasyonu alınmıştır. Söz konusu böcek türünde Wolbachia sp., Rickettsia sp. ve Spiroplasma sp. endosimbiyont bakterileri, sentetik primerler ve PCR metodu uygulanarak yoğunlukları belirlenmiştir. Buna göre; K5 popülasyonunda %0 Wolbachia sp., %66,6 Rickettsia sp. ve %0 Spiroplasma sp., E8 popülasyonunda %50 Wolbachia sp., %100 Rickettsia sp. ve %16,6 Spiroplasma sp., C4 popülasyonunda %33,3 Wolbachia sp., %66,6 Rickettsia sp. ve %0 Spiroplasma sp., saptanmıştır. A2 popülasyonunda %0 Wolbachia sp., %0 Rickettsia sp. ve %16,6 Spiroplasma sp., A3 popülasyonunda %33,3 Wolbachia sp., %33,3 Rickettsia sp. ve %16,6 Spiroplasma sp., A6 popülasyonunda %0 Wolbachia sp., %66,6 Rickettsia sp. ve %0 Spiroplasma sp. saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Symbiotic bacteria in eukaryotic organisms are very hostile to the organism. Host simbionous relationships were arranged obligatory or facultatively due to co-evolution. This symbiotic relationship enhances the viability of insects and provides them with a variety of useful amino acids, vitamins and a number of useful compounds. In addition, detoxification of the insecticides, the emergence of different defense mechanisms against natural enemies, such as increasing the tolerance to an important stress factor such as temperature can provide benefits. Some insects can affect their ability to carry viruses both positively and negatively. Rapid advances in molecular biology and functional genome science studies are of great importance especially in the elucidation of the insects that are harmful in agricultural products with the endosimbionts. Within the scope of the study, 6 different Sitophilus oryzae (L.) population were taken from the Plant Protection Central Research Institute affiliated to the Ministry of Agriculture and Forestry. In the case of the insect species Wolbachia sp., Rickettsia sp. and Spiroplasma sp. endosimbiont bacteria, synthetic primers and PCR method were used to determine the density. According to this; in K5 population 0% Wolbachia sp., 66,6% Rickettsia sp., 0% Spiroplasma sp., in E8 population 50% Wolbachia sp., 100% Rickettsia sp., 16,6% Spiroplasma sp., in C4 population 33,3% Wolbachia sp., 66,6% Rickettsia sp., 0% Spiroplasma sp., were found. In A2 population 0% Wolbachia sp., 0% Rickettsia sp., 16,6% Spiroplasma sp., in A3 population 33,3% Wolbachia sp., 33,3% Rickettsia sp., 16,6% Spiroplasma sp., in A6 population 0% Wolbachia sp., 66,6% Rickettsia sp., 0% Spiroplasma sp. were found, respectively.