In-between spaces: The METU Faculty of Architecture building complex
Ara-mekânlar: ODTÜ Mimarlık Fakültesi bina kompleksi
  1. Tez No: 592780
  2. Yazar: FATMA SERRA İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 762
Özet
Bu çalışmada ara-mekân kavramı hem fiziksel hem teorik bir mekân olarak ele alınarak farklı bağlam ve ölçeklerde tartışılmıştır. Konu ODTÜ Mimarlık Fakültesi Bina Kompleksi çerçevesinde sınırlandırılırken, çalışmanın çıktıları bu sınırlı alanın ötesindedir. Ara-mekân kavramı, var olan ve gelecekte var olabilecek mimarlığın söyleminin, nesnesinin ve çeşitli öznelerinin yorumlanmasında bir araç olarak kullanabilmek üzere yeniden tanımlanır. Peter Eisenman tarafından öne sürülen, mimarlık nesnesinin“bulanıklaşması”ile geleneksel mimarlık pratiğinin sınırlarının dışarı çıkmasını amaçlayan üç kademeli yöntem, ara-mekânların sınıflandırılmasında ve tekrar yorumlanmasında kullanılmıştır. Temsil ortamı olarak belirlenen fotoğraf aynı zamanda bir analitik araştırma aracı olarak rol oynar. Soyut bir kavram olan ara-mekânın,“gerçekçi”fotoğraf ortamında somut bir şekilde görselleştirilme çabası ile, tezin kendisi de fiziksel olan ve olmayan arasında bir yerde kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In-between spaces are interpreted in multiple contexts, scales and considered both as a material and an immaterial space within the scope of this study. The extent of the research is limited to the METU Faculty of Architecture Building Complex; yet, the outputs of the work are beyond this restricted area. The concept of in-between spaces is re-defined with its potential to become a theoretical tool for the analysis of the existing and future architecture in relation to its discourse, object, and various subjects. The tryptic method of Peter Eisenman, which aims to“blur”the architectural object and to carry it beyond the limits of traditional architecture, is adopted for the classification and the re-interpretation of in-between spaces. The representation medium is photography which has a further role as an analytical research tool. Through the effort of a concrete visualization of a rather abstract concept of in-between spaces, with the“realistic”tool of photography, the thesis itself also stands between materiality and immateriality.