Türkiye'de pirinç biti (Sitophilus oryzae L., Coleoptera: Curculionidae) popülasyonlarında endosimbiyont bakteri Wolbachia enfeksiyonunun belirlenmesi
Determination of endosymbiont bacteria Wolbachia infections in rice weevil (Sitophilus oryzae L., Coleoptera: Curculionidae) populations from Turkey
  1. Tez No: 505906
  2. Yazar: KÜBRA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Sitophilus oryzae L. (Coleoptera: Curculionidae ) başta mısır olmak üzere tüm hububat çeşitlerinde zararlıdır. Hububat danelerinde beslenmeleri sonucu üründe kalite ve ağırlık yönünden kayıplar meydana getirir. Endosimbiyont bakteri olan Wolbachia, eklembacaklıların %66'sında tespit edilmiş olup konukçularının üremesi üzerinde partenogenesis, erkek öldürücülük, feminizasyon ve sitoplazmik uyumsuzluk şeklinde üreme bozukluğuna neden olan önemli bir bakteridir. Çalışmada Ege (İzmir ve Manisa), İç Anadolu (Ankara ve Konya), Karadeniz (Samsun), Güneydoğu Anadolu (Diyarbakır ve Şanlıurfa) ve Akdeniz (Adana) bölgelerinden toplam 12 lokasyondan S. oryzae popülasyonları toplanmış ve moleküler yöntemler ile Wolbachia varlığı araştırılmıştır. Çalışmada DNA ekstrasyonunu takiben PCR reaksiyonları wsp primerleriyle taranmıştır. Jel görüntülerine göre, taranan 120 örnekten 118 (%98,33)'inde Wolbachia tespit edilmiştir. Şanlıurfa ve Adana (Çukurköprü)'da %90 oranında, Manisa, İzmir, Ankara (Haymana-Karakeçeli), Diyarbakır, Samsun, Konya (Merkez-Alibey Köy) ve Adana (Ceyhan) illerinde ise %100 oranında Wolbachia varlığı tespit edilmiştir. Bu çalışma ülkemizde S. oryzae üzerinde Wolbachia varlığının belirlendiği ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Sitophilus oryzae L. (Coleoptera: Curculionidae ) is the harmful insect for grains especially corn. A result of consuming grain seeds it leads to quality and weight loss in products. Wolbachia, an endosimbiyont bacteria, has been found in 66% of arthropods, and causes various reproduction disorders including partenogenesis, male lethality, feminisation and cytoplasmic incompatibility. In the present study, S. oryzae populations were collected from 12 locations in Agean region (Izmir and Manisa), Central Anatolia region (Ankara and Konya), Black Sea region (Samsun), South-Eastern region (Diyarbakir and Şanlıurfa) and Mediterranean region (Adana). Existence of Wolbachia was investigated through molecular methods. Specifically the PCR reactions following DNA extraction were scanned with Wsp primers. According to gel displays, Wolbachia was determined in 118 out of 120 samples. In particular, the samples in Şanlıurfa and Adana (Cukurkopru) contained Wolbachia as 90%, and the samples in Manisa, Izmir, Ankara (Haymana-Karakeceli), Diyarbakir, Samsun, Konya (Merkez-Alibey Köy) and Adana (Ceyhan) contacted Wolbachia as 100%. The study is the first study on determination of Wolbachia in S. oryzae populations in Turkey.