Alfa ve gama spektroskopisi ile çevresel örneklerde radyoaktivite ölçümü ve analizi
Measurement and analysis of radioactivity in environmental samples with alpha and gamma spectroscopy
- Tez No: 592787
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE ŞAHİN YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tüm canlılar yaşamları boyunca doğal ve yapay kaynaklı radyasyona maruz kalmaktadırlar. Doğal radyoaktivitenin radon gazından sonra en önemli kısmı topraktaki 238U, 232Th ve 40K çekirdeklerinden kaynaklanmaktadır. Topraktaki yapay radyoaktivitenin en önemli kaynağı ise, nükleer kaza ve silahlardan kaynaklanan serpintilerin sonucu olan 137Cs çekirdeğidir. İnsanlar içsel olarak gıdalardan da belli bir radyasyon dozuna maruz kalırlar. Bu dozun bir kaynağı da uranyum bozunum ürünlerinden olan 210Po çekirdeğidir. Bu tez çalışmasında, İstanbul Prens Adaları bölgesinde tüketilen 13 farklı türdeki balık ve 3 adet kara midye örnekleri için 210Po spesifik aktivite konsantrasyonları, örneklerin radyokimyasal olarak ayrıştırılmasından sonra Alfa Spektroskopi Sistemi ile analiz edilmiştir. Ayrıca aynı bölgelerden toplanan 56 adet toprak ve plaj kumu örneklerinde 238U, 232Th, 40K doğal ve 137Cs antropojenik çekirdeklerinin aktivite konsantrasyonları Gama Spektroskopi Sistemi kullanılarak belirlenmiş ve bu örnekleme noktalarında taşınabilir gama dedektörü ile havadaki gama dozları ölçülmüştür. Tüm çekirdekler için bu bölgede yaşayan insanların maruz kaldıkları yıllık içsel ve dışsal eşdeğer dozlar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
All living organisms are exposed to radiation from natural and artificial radionuclides throughout their lives. The most significant part of natural radioactivity after radon gas arises from the 238U, 232Th and 40K nuclides in the soil. The most important source of artificial radioactivity is the 137Cs nuclide which is the result of the nuclear fallout caused by nuclear accidents and weapons. People are also exposed to internally a certain radiation dose from the foodstuffs. A source of this dose is the 210Po nuclide which is one of the uranium decay products. In this thesis, 210Po specific activity concentrations for 13 different types of fish and 3 mussels consumed in the Prince Islands, İstanbul were analysed by Alpha Spectroscopy after the samples were seperated by radiochemical analysis. In addition, the activity concentrations of 238U, 232Th, 40K natural nuclides and anthropogenic 137Cs nuclide in 56 soil and beach sand samples collected from the same regions were determined by using Gamma Spectroscopy. Gamma doses in air were measured with portable gamma detector. For all nuclides, annual internal and external dose equivalents were calculated for the people living in this region.