İşten ayrılma niyetinin tükenmişlik, mobbing, duygu düzenleme değişkenleri tarafından yordanması
Burnout, mobbing, prediction by emotion regulations
- Tez No: 592793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERZAN CURUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, tükenmişlik, mobbing, duygu düzenleme ve işten ayrılma arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu, İstanbul ilindeki sancaktepe belediyesinde çeşitli görevlerde yer alan 230 iş görenden oluşmaktadır. . Verileri toplamak amacıyla bu araştırmada demografik bilgi formu, tükenmişlik ölçeği, mobbing ölçeği, duygu düzenleme ölçeği. İşten ayrılma ölçeğini kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında ise önce değişkenler arası ilişkileri incelemek amacıyla Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi yapılmıştır. Daha sonra tükenmişlik, mobbing ve duygu düzenlemenin işten ayrılma konusundaki yordayıcı gücünü araştırmak amacıyla aşamalı regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın beklentileri doğrulamıştır. Değişkenler ilişkili bulunmuştur ve her üç değişkenin alt boyutları işten ayrılma konusunda yordayıcı olarak bulunmuştur. Sonuçlar ilgili alanyazın temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to examine the relationship between burnout, mobbing, emotion regulation and leave of employment. The sample consisted of 230 participsnts who are working as an emplotee in differnt pozitions in Sancaktepe Municipality, İstanbul. The participants completed Demographic Information Form, Maslach Burnout Inventory, mobbing Inventory, Emotion Regulation Inventory and Leave of Employment Inventory. In order to analyze the data, firstly, correlation analyses were performed to assess the relationships among the variables. Then, stepwise regression analyses were performed in order to analyze the predictive power of the dimensions burnout, mobbing, emotion regulation on leave of employment respectively. The results confirmed the expectations that the variables are correlated. Moreover some subdimensions of burnout, mobbing and emotion regulation predicted the leave of employment. The resuts were discussed depending on the relevant literatüre