Gebelik nedenli hipertansiyon olgularında glikoz intoleransı
Glucose intolerance in pregnancy induced hypertension
- Tez No: 592796
- Danışmanlar: DR. VEDAT DAYICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Preeklamptik olgularda anormal glikoz toleransının, dislipideminin, insulin rezistans bulgularının saptanması, BMI ile preeklampsi, glikoz intoleransı- diabet ve dislipidemi arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Çalışma, Nisan 2001-Haziran 2002 tarihleri arasında hastanemize başvuran 24-40 gebelik haftalarındaki olgular arasından rasgele olarak seçilen preeklamptik 65 olgu ve medikal problemi olmayan 55 olgu üzerinde prospektif olarak yapıldı. Tüm olguların BMI'leri belirlendi. HDL, VLDL, LDL, total kolesterol, trigliserid, ürik asit ölçümleri yapıldı. 100gr oral glikoz tolerans testi uygulandı. Bulgular: Preeklampsi grubunda anormal glikoz toleransı oranı, BMI, VLDL, total kolesterol, trigliserid değerleri daha yüksek bulundu. Preeklampsi grubunda BMI, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Preeklampsi grubunda kontrol grubuna göre VLDL, total kolesterol, trigliseridler anlamlı derecede yüksek bulundu. Preeklamptik olguların tüm BMI gruplarında, VLDL, total kolesterol, trigliserid, ürik asit daha yüksek bulundu. BMI>26 olan olgularda glikoz intoleransı %60, gestasyonel diabet %83.3 oranında saptandı. Sonuç: Preeklampside, glikoz intoleransı, hiperürisemi, obezite, dislipidemiyi kapsayan insülin rezistans sendromuna ait bulgular izlenmektedir. Anahtar Kelimeler : Preeklampsi, Glikoz intoleransı, BMI.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine abnormal glucose tolerance, dyslipidemia, insulin resistance findings and also the relationship between BMI and preeclampsia, glucose intolerance-diabetes mellitus and dyslipidemia in preeclamptic cases. Method: Our study was performed prospectively with pregnant women at 24-40 gestational age who were admitted to our hospital during April 2001- June 2002. 65 preeclamptic women and 55 women without medical problems were chosen coincidentally among these patients. In each case BMI was measured. HDL, VLDL, LDL, total cholesterol, triglyceride, üric acid measurements were done. 100gr OGTT was carried out. Results: In preeclamptic cases, abnormal glucose tolerance rate, BMI, VLDL, total cholesterol, triglyceride measurements were found out to be high. In comparison with control group BMI, VLDL, total cholesterol, triglyceride were evaluated significantly higher in preeclamptic group. In each BMI group, VLDL, total cholesterol, triglyceride, üric acid were higher in preeclamptic cases. In the cases having BMI>26 glucose tolerance was %60 and gestational diabetes mellitus was %83.3 . Conclusions: In preeclampsia, insulin resistance syndrome findings including hyperüricemia, obesity, dyslipidemia were present. Key words: Preeclampsia, Glucose intolerance, BMI.