Gebelik ve diabeti bulunana olgularda fetomaternal sonuçlar
Feto-maternal outcomes in patients with dia betes during pregnancy
  1. Tez No: 334200
  2. Yazar: RUHİYYA USMANOVA UÇUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Değişik düzeylerde glikoz intoleransının gebelikte birtakım sorunlara yol açtığı, fetal, maternal ve neonatal komplikasyonları artırdığı bilinmektedir. Biz bu çalışmada; hastanemizde gebelik ve diyabeti olan hastaların feto-maternal sonuçlarını çıkarıp, takip ve tedavi protokollerimizin etkinliğini araştırmayı hedefledik. Hastanemizde 2007-2011 yılları arasında antenatal takip, poliklinik ve doğum servisinde takip edilen Diabetes Mellitus, Gestasyonel Diabetes Mellitus ve Bozulmuş Glukoz İntoleransı bulunan 200 gebe araştırdık. Poliklinikte tüm gebelere 24-28?nci haftalarda 50 gr glukoz taraması yapılmıştır. 50 gr glukoz taraması için eşik değer 140 mg/dl olarak belirlenmiştir. Eşik değerin üzerinde sonucu olan hastalara 100 gr OGTT planlanmıştır. Buna göre 100 gr glukoz yüklemesini takiben 0.,1.,2.,3. saatlerde dört defa kan alınarak glukoz değeri izlenmiştir. Değerlendirmede Carpenter ve Coustan kriterleri kullanılmıştır. (açlık>95mg/dl, 1.saat>180mg/dl, 2.saat>150 mg/dl, 3.saat>140 mg/dl). Hastanede GDM grubundaki tüm gebelere yatışlı izlem sırasında diyetisyen konsultasyonu sonrası uygun diabetik gebe diyeti verilmiş, AKŞ >105 mg/dl olanlar ve 1?inci saat TKŞ >140 mg/dl olanlara insülin tedavisi başlanmıştır. GDM grubu, gebelik öncesinde diabet öyküsü olmayan herhangi bir nedenle yapılan 100 gr OGTT?de en az iki değer yüksekliği veya 50 gr taramada sonuç 200 mg/dl üzerinde olan hastalardan oluşturuldu. Bozulmuş glukoz tolerans (BGT) grubu ise gebelik öncesinde diabeti olmayan ve 100 gr OGTT sonucunda tek değer pozitifliği olan hastalardan ve ya 75 gr OGTT?de 2.saat 200 140 ,126100 olanlardan oluşturuldu. Tip I grupta 11 hasta, Tip II grupta 22 hasta, GDM grubunda 124 hasta, BGT grubunda 43 hastanın maternal ve perinatal sonuçları tespit ettik (yaş, preeklampsi, makrozomi, polihidroamniyoz, erken doğum, PPROM, IUGR, gebelikte hipertansyon, abortus öyküsünün varlığı, sezaryen ile doğum oranı, 5.dakika Apgar skoru
Özet (Çeviri)
Glucose intolerance in pregnancy is known to increase fetal, maternal and neonatal complications. In this study, we aimed to evaluate our follow-up and treatment protocols in pregnant patients with diabetes by evaluating their feto-maternal results. 200 pregnant patients who were followed between 2007-2011 due to diabetes mellitus, gestational diabetes mellitus and impaired gluso tolerance were reassessed. Between 24-28 gestational weeks all the pregnant women had 50 g glucose screening test. Cut-off value for 50 g glucose screening test is defined as 140 mg/dL. For values above the cut-off point 100 g glucose test is planned. Following the oral administration of 100 g glucose, blood samples are taken at 0., 1., 2., 3. hours to monitorise blood glucose levels. Carpenter and Couston criterias usd in the evaluation (fasting>95 mg/dL, 1 hour>180mg/dL, 2 hour>150 mg/dL, 3 hour>140 mg/dL). In GDM population all the patients were hospitalised and consultated with dietitian after this procedure they took diabetic meal. Patients whom fasting glucose levels higher than 105 mg/d or first hour postprandial glucose levels higher than 140mg/dL took insulin regimen. GDM group selection criteria were no history of diabetes mellitus before pregnancy and two values in 100 g OGTT were higher than cut-off values or plasma glucose levels higher than 200 mg/dL in 50 g OGTT. Patients who have no history of diabetes mellitus before pregnancy and have one high value at 100 g OGTT were classified as impaired glucose tolerance grup. In type I diabetes grup 11 patient, type II diabetes grup 22 patient, GDM grup 124 patient and impaired glucose tolerance grup were consist of 43 patient. Maternal and perinatal outcomes of these four grup were compared. Outcome criterias were; preeclampsia development, macrosomia, polihidramnios, preterm labor, PPROM, IUGR, gestational hypertension, cesarean section for birth, 5 minute APGAR score