Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan muvazzaf tabip ve ordu hemşirelerinin iş doyumlarının analizi
Job satisfaction of physicians and nurses working in the Turkish Armaed Force
  1. Tez No: 59280
  2. Yazar: HAZIM ÖZALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIDIKA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
VE. ÖZET Çağımızda gerek bireysel insan yaşamı, gerekse toplumsal yapı açısından önemli bir sorun, çalışan bireylerin işlerinden mutsuzluğu ya da doyumsuzluğu sorunudur. Bir örgütün elinde ne kadar gelişmiş donanım ve nitelikli personel bulunursa bulunsun, insan kaynaklan isteklendirilip harekete geçirilmedikçe örgüte yarar sağlayamaz. Bu durum hastaneler gibi emek yoğun teknolojiye sahip ve aynı zamanda hizmet üreten örgütlerde çok daha önemlidir. Hastanelerin verimliliği direkt olarak çalışanlardan, özellikle, tabip ve hemşirelerden etkilenir. Hastane verimliliği tabip ve hemşirelerin katkısı olmadan artırılamaz. Tabip ve hemşirelerin iş doyumsuzluğu ve buna bağlı olarak, tabip ve hemşire devir hızının yüksek olması hastanelerde maliyetin artmasına neden olabilir. Bu çalışmada, TSK' da görevli 317 Tabip ve 500 Hemşire üzerinde iş doyumunu ölçmeye yönelik bir analiz yapılmıştır. İş doyumları ölçülürken kişilerin beklentileri ile mevcut duruma ilişkin algılan tespit edilerek, ikisi arasındaki fark iş doyum puanı olarak ele alınmıştır. İş doyumlarından elde edilen puanlar 10 üzerinden değerlendirilmiştir. Buna göre; 0 puan, çok yüksek düzeyde doyumlu olmayı ifade ederken, 10 puan çok düşük düzeyde doyumlu olmayı tanımlamaktadır. Araştırmada, TSK' da görev yapan muvazzaf tabiplerin genel olarak almış olduklar iş doyum puanı 3.78 olarak bulunmuştur ve bu sonuca göre işlerinden“yüksek düzeyde doyum”elde ettiklerini söylemek mümkündür. Ordu hemşirelerinin ise genel olarak almış olduklar iş doyum puanı 4.98'dir ve bu sonuca göre işlerinden“orta düzeyde doyum”elde ettikleri tespit edilmiştir. Tabiplerin %38.2'si, hemşirelerin ise %39.4'ü TSK' dan ayrılma düşüncesi ile ilgili soruya“evet, ayrılmayı düşünüyorum”şeklinde cevap vermişlerdir. 107
Özet (Çeviri)
Vm. SUMMARY Job dissatisfaction of employees is a contemporary problem both for individual and community at large. An organization may have qualified personnel and up-to-date equipment but they will not work unless human resources are motivated. This is much more important for labor-intensive and service producing organizations like hospitals. Efficiency of hospitals is affected directly by personnel, especially by physicians and nurses. Job dissatisfaction and the resultant high turnover of these personnel may increase hospital costs. This paper presents analyses of a survey data on job satisfaction of 317 physicians and 500 nurses chosen by stratified random sampling of all physicians and nurses working in the Turkish Armed Force. A questionnaire was used as a data gathering tool, and it was applied in March-May 1997. In measuring job satisfaction, personnel's expectations of job in general, and perceptions specific to their present job were determined in a five-point Likert scale, and the difference between them regarded as job satisfaction point. This point evaluated out of 10. According to this evaluation, 0 point means“very high satisfaction”while 10 point means“very low satisfaction.”In general, we found that physicians got 3.78 points corresponding to“high satisfaction,”and nurses got 4.98 points corresponding to“medium satisfaction.”The question related to intention to leave Turkish Armed Force was answered“Yes, I am thinking about leaving”by 38.2 % of physicians, and 39.4 % of nurses. It was suggested that measures should be taken to increase job satisfaction of these personnel. 108