Medikolegal otopsilerde sağ ventrikül yağlanmasının histokimyasal ve immünohistokimyasal yöntemlerle değerlendirilmesi
Histochemical and immunohistochemical evaluation of right ventricular adipose tissue in medicolegal outopsies
  1. Tez No: 59279
  2. Yazar: METE KORKUT GÜLMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL SALAÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
öz Adli Tıpda, Ani-Beklenmedik-Şüpheli ölümler önemli bir yer tutmakta ve bu ölümlerin yaklaşık yansı doğal nedenlerle oluşmaktadır. Kalp patolojileri bu tür ölümlerde ön sıralarda yer almaktadır. Son yıllarda kalp hastalıkları arasında Aritmojenik Sağ Ventriküler Displazi veya Arimojenik Sağ Ventriküler Kardiyomyopati de yer almakta ve ani genç ölümlerinden sorumlu tutulabilmektedir. Hastalığın morfolojik tanısı ile ilgili karşıt görüşler ileri sürülmektedir. Patognomonik olduğu ileri sürülen morfolojik bulgulara, günlük çalışmalar sırasında sıkça rastlanabilmesi ve sağ kalp morfolojisinin ortaya konulabilmesi amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Bu çalışmada rastgele seçilen 30 yaş altı, 32 adli otopsi olgusunda sağ kalp myokardmdan alınan örnekler, Hematoksilen&Eosin, PAS, Van Gieson, Trikrom ve Lieb'in kristal violet histokimyasal boya yöntemleri yanısıra, S-100, Desmin, Myosin ve Actin antikorlarının Avidin-Biotin immunoenzimatik tekniği ile ışık mikroskopik olarak değerlendirilmiştir. Bu örneklerde adipö doku miktarı, GradeO'dan lll'e kadar derecelendirilmiştir. Hiç bir olguda myokardda özel madde birikimi saptanmamıştır. Hafif şiddette, normal dokunun içeriği olabilecek, fibröz doku bantları izlenmiş, Actin ile belirgin damar endotel boyanışı dışında, diğer immunoenzimatik yöntemler negatif boyanış özelliği göstermişlerdir. Aritmojenik Sağ Ventriküler Displazi morfolojisi, rastgele seçilen otopsi olgularında da izlenebilmektedir. Bu morfoloji anatomik varyant olabilir. Yalnızca morfolojiye dayanarak Aritmojenik Sağ Ventriküler Displazi tanısına ulaşılması güçtür. Morfolojinin geniş serilerde sağ kalp myokardının değerlendirilmesi ile tanımlanabileceği kanaatindeyiz. VIIIANAHTAR SÖZCÜK Aritmojenik Sağ Ventrikül Displazisi, Otopsi, Adli Patoloji, Histokimya, İmmunohistokimya. * Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sudden-Unexpected-Suspected deaths are one of the major interests of the Forensic Medicine and most of them are apparent natural caused deaths. Cardiac pathologies are mostly responsible of the deaths. Arrhytmogenic Right Ventricular Displasia (ARVD) or Arrhytmogenic Right Ventricular Cardiomyopathy (ARVC) have been recently recognized as an important cause of arrhytmic sudden death in young people. Morphological diagnosis still remains obscure. This study has been planned to understand the components of the adipose and/or fibro-adipose replacement which have been noticed in daily routine autopsies. In this study 32 medicolegal autopsy cases below 30 years of ages were randomly selected. Right ventricle myocardial samples were stained with Hematoxylen&Eosin, PAS, Van Gieson, Masson's Trichrome and Lieb's amyloid histochemically, while S-100, Myosin, Desmin and Actin monoclonal antibodies were studied immunoenzymatically. The percentage relative to adipose and/or fibroadipose tissue expressed, scored as GradeO to III. Void deposit have been noticed. Actin showed endothelial staining of the vessels, while the others were negative. The pathognomonic morphological findings for ARVD as described in previous studies, are noticed in this serial. However those were randomly selected autopsy cases. Therefore diagnosis for ARVD with the seldom morphology should be considered carefully. Autopsy serials may help to identify the components of the right ventricle and the ARVD morphology. XKEYWORDS Arrhytmogenic Right Ventricular Dysplasia, Arrhytmogenic Right Ventricular Cardiomyopathy, Forensic Pathology, Histochemistry, Immunohistochemistry. * This study had been supported by Çukurova University Research Foundation XI