Müzelerde sikke koleksiyonları ve sergilenmesi
Coin collections and exhibitions in museums
- Tez No: 592816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ÖZER ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de bulunan müzelerin koleksiyonlarının büyük bir bölümünü oluşturan sikkeler üzerine mevcut durumun değerlendirilmesi ve sergilenmesi konusunda yapılan durum tespitinin ardından ihtiyaçların belirlenerek geliştirilmesi hedeflenmiştir. Literatür taraması ve Türkiye'deki müzelerden elde edilen verilere ek olarak yurtdışında Roma ve Atina'da yapılan gözlemler ile bu çalışmanın kaynağı oluşturulmuştur. Bu doğrultuda birinci bölümde müze, sikke ve nümismatik kavramları açıklanarak gelişimlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde yurtdışındaki müzelerde sikke koleksiyonları ve sergilenmesi, Atina Nümismatik Müzesi ve Roma'da bulunan Massimo Sarayı'nın nümismatik seksiyonu, müzelerin tarihçelerine de yer verilerek incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'deki sikke koleksiyonu ve sergilemesine sahip müzeler coğrafi bölgelere göre sınıflandırılarak, müzelerin tanıtım bilgileri, sikke koleksiyonlarının ve sergilenen sikkelerin sayısı ile sergilenmesinden örnekler açıklanarak sunulmaktadır. Bütün bu veriler aracılığı ile Türkiye'deki sergilemeler, yurtdışında bulunan ve araştırmaya dahil edilen müzelerden sergileme örnekleri ile karşılaştırılmış ve öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the evaluation of the current situation on the coinage that forms a large part of the museum collections in Turkey and the exhibitions, also the determination of needs and possible improvements in these two subjects. In addition to the literature research and the data obtained from the museums of Turkey, the observations made in Rome and Athens constructed the source of this study. In this direction, the terms and the development of museum, coinage and numismatics are explained in the first chapter. In the second chapter coin collections and exhibitions in museums abroad, the Numismatic Museum of Athens and the numismatic section of the Massimo Palace in Rome were studied including the histories of the museums. In the third chapter the coin collections and exhibitions of museums in Turkey are classified according to their geographical area and they are introduced with examples and their public informations with the number of total and exhibited coins. In the light of all this data the exhibitions in Turkey were compared with the samples that were included from abroad and the recommendations were formed.