Brassica napus bitkisinin büyüme ve gelişim süreçleri üzerinde glikosinolat hidroliz ürünlerinin etkilerinin incelenmesi
Determination of effects of glucosinolate degradation products on growing parameters in Brassica napus
- Tez No: 592815
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE BOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bitkiler yaşam döngüleri boyunca farklı çevresel stres etmenlerine maruz kaldıkları için evrimsel süreçte çok çeşitli savunma sistemleri geliştirmişlerdir. Brassicacecae familyasına özgü glikosinolat mirosinaz savunma sistemi de bu spesifik sistemlerden biridir. Glikosinolatlar ve mirosinaz enziminin etkileşimi sonucu oluşan parçalanma ürünleri temelde böcek zararı, mikrobiyal zarar ve yaralanma gibi durumlar için geliştirilmiş olsada sıcaklık, kuraklık, tuzluluk gibi abiyotik streslere karşı da rollerinin olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Bununla birlikte, fotosentetik verim, bitki büyümesi ve gelişimi ile glikosinolat savunma sitemi arasında bir etkileşim saptanmıştır. Özellikle kök gelişimi ve glikosinolat yolağı arasında sıkı bir ilişki tespit edilmiş olup, ilgili mekanizma halen aydınlatılmamıştır. Çalışmamızda ticari ve tarımsal öneme sahip Brassica napus bitkisinde dışarıdan uygulanan glikosinolat parçalanma ürünleri allil ve benzil izotiyosiyanatların çeşitli fizyolojik ve biyokimyasal süreçler üzerindeki etkilerini incelemeyi hedefledik. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlar allil ve benzil izotiyosyanat uygulamasının başta fotosentez olmak üzere, kök gelişimi gibi önemli fizyolojik süreçleri etkilediğini göstermektedir. Fotosistem II nin maksimum kuantum verimi, primer kök uzunluğu ve hipokotil uzunluğu azalırken, kök tüyü yoğunluğunda artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since plants are exposed to different environmental stress factors throughout their life cycles, they have developed a wide range of defense systems in the evolutionary process. The glucosinolate myrosinase defense system specific to the Brassicacecae family is one of these specific systems. Although the degradation products produced by the interaction of glucosinolates and myrosinase enzyme have been developed mainly for insect damage, microbial damage and injury, it has been shown that they have roles against abiotic stresses such as heat, drought and salinity. Furthermore, there is an interaction between photosynthetic yield, plant growing and development and glucosinolate defence system.. Especially, previous studies have identified an strong interaction between root development and glucosinolate pathway, but the mechanism has not yet been elucidated. Further studies are needed in this respect and the related mechanism has been tried to be clarified on Brassica napus plant that has economical and agricultural importance with this study. The results of our study show that allyl and benzyl isothiocyanate treatments affects important physiological processes, especially photosynthesis and root development. Increased concentration of isothiocyanate decreased quantum yield of photosystem II, primary root length and hypocotyl length and increased root hair formation.