Hastanelerde iş akımına bağlı olarak fiyatlandırmaya yönelik maliyet hesaplama modeli geliştirme örnek çalışması
Developing a work-flow based costing model in hospitals: A case study
  1. Tez No: 59284
  2. Yazar: HÜSEYİN BÜYÜKKAYIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Sağlık kurumları yatırımlarının planlanmasında, yatırım yapılacak yörenin epidemiyolojik dokusunun bilinmesi, üretim sistem ve miktarının bu dokuya göre belirlenmesi, bütçeleme ve kaynak kullanımı açısından oldukça önemlidir. Hastalık türlerine göre maliyetlerin hesaplanarak fiyatlandırma yapılabilmesinde, sağlık kurumunun etkenliğinin artırılmasında maliyet analizleri ve de standart maliyetlere dayalı analizler etkili rol oynarlar. Araştırmada, Ankara Zübeyde Hanım Doğumevi'ne 1992 yılında yatan ve tez konusu kapsamındaki hastaların tamamının dosyalan incelenmiş ve örneklem yoluyla seçilen hastaların bakım ve tedavisi izlenerek metot etüdü ve maliyet analizleri bir arada değerlendirilip fiili ve standart maliyetleri hesaplanmıştır. Hesaplanan maliyetler, Sağlık Bakanlığının 1992 yılında sağlık kurumlarında uyguladığı fiyat tarifesi ile karşılaştırmıştır. Klinik, poliklinik ve laboratuvar hizmetleri maliyetleri ile SBFTnin (Sağlık Bakanlığı Fiyat Tarifesi) karşılaştırılması sonucunda; 1. Fiili maliyetlerin, fiyat tarifesinden yüksek olduğu, 2. Sezaryen ameliyatı standart maliyetinin, SBFT'den düşük olduğu, 3. Sezaryen ameliyatı standart maliyetinin, fiili maliyetlerden düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Standart değişken maliyet sisteminin kurulması işletmelerin maliyet muhasebesi sistemi içinde ulaşmak istedikleri nihai hedeftir. Hastalık türleri ve tedavi sırasına göre (muayene, teşhis, tedavi) sipariş maliyeti olarak da değerlendirilebilinecek araştırma sonucu ortaya konulan standart maliyetler, standart değişken maliyet sisteminin büyükçe bir bölümünün sağlık kurumlarında uygulanabilirliğini ortaya koymaktadır. Hem hizmete, hem de maliyetlere yönelik standartların ortaya konması, sağlık kurumlarının özerkleştirilmesi veya özelleştirilmesi, kamu kuruluşları dışındaki kişi ve kuruluşlarca finanse edilmesi, üçüncü şahıslarla paket fiyat anlaşmaları yapma açısından maliyet analizlerinin son derece önemli ve faydalı sonuçlar doğurduğu söylenebilir. Uygulanacak standartlarla düşük maliyetler elde edilebilecek, standardizasyona bağlı olarak sağlık kurumunda iş denetimi sağlanabilecek, sunulan hizmetin verimi maliyetle olumlu yönde ilişkili hale getirilecektir. Anahtar Kelimeler : fiili maliyet, standart maliyet, fiyatlandırma, iş ölçümü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Knowledge of the regional epidemiologic structure, determination of production system and amount depending on this specific structure are of quite importance in budgeting the financial sources and in planning the health service investments. Cost analysis and especially standart cost have a significant role in increasing the function of the health service and in being able to set up the prizes by calculating the costs according to the types of disease. Files of patients who were registered at Zübeyde Hanım Doğumevi in 1992 and who were included in this research were thoroughly examined and care and treatment of patients who were chosen by sampling were observed, method study and cost analysis were evaluated together, and current exact and standart exact costs were calculated. Costs estimated were compared with the SBFT (price list Issued by the Ministry of Health) in use in health services. As a result of the comparison of clinic, policlinic and laboratory service costs with the price list of Ministry of Health, it was found out that; 1. The current cost were higher than the prices which were in the price list. 2. The standart cost of sezarien operation were less than prices which were in SBFT. 3. The standart cost of sezarien operation were less than the current cost. Setting up the standard variable cost system is the ultimate goal in the cost accountancy system exact standard costs, which wer determined at the end of this research and which can also be judged as the order cost according to the sequence of diseases, and treatments (examination, diagnosis, treatment) reveal that a large part of the standard variable cost system can be applied to health services. To clearify standards to. serve both services and costs, to privatize and autonomize health services, to be financed by individual and public foundations are very important in making package cost agreements with third persons and cost analysis has great impact in doing this and it can be said that it brings forth useful results. With the application of standards low costs can be achived, an in-service control can be obtained, and the productivity of the given services will be brought to a level at which it is positively integrated with cost. Key Words : current cost, standard cost, price list, work analyse. XX