An information security risk assessment model based on Bayesian networks and fuzzy inference system
Bayes ağları ve bulanık çıkarım sistemi tabanlı bir bilgi güvenliği risk değerlendirme modeli
- Tez No: 592932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE EMİNAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, nitel ve/veya nicel bilgi güvenliği risk unsurlarını saptamak ve analiz etmek amacıyla Bayes ağı modeli ve bulanık çıkarım sistemi kullanılarak bir bilgi güvenliği risk analiz modeli sunulmaktadır. Önerilen model, bir yazılım şirketinin bilgi güvenliği unsurlarını değerlendirmek üzere şirketin test süreçleri kapsamında geliştirilmiştir. Risk değerlendirme modeli için öncelikle veri elde etmek amacıyla, bilgi varlıkları, zafiyetler, tehdit unsurları ve ilgili risk faktörleri şirketteki uzman ve yöneticiler ile beraber test süreçleri kapsamında değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Saptanan tehdit, zafiyet ve risk unsurlarının birbirleri ile olan ilişkileri Bayes ağı modeli kullanılarak oluşturulmuştur. Bu Bayes ağı her bir risk faktörünün bileşen olasılıklarının hesaplanmasında kullanılmıştır. Bayes ağının oluşturulması tamamlandıktan sonra, bilgi varlıkların değerleri, göreceli risk değerleri ve risklerin olasılıkları için bulanık üyelik fonksiyonları tasarlanmıştır. Ardından, bulanık karar kuralları bilgi varlıkların değerleri, risklerin olasılıkları ve göreceli risk değerleri kullanılarak oluşturulmuştur. Son olarak, oluşturulan bulanık çıkarım sistemi ile risklerin etki değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study proposes an information security risk assessment model for calculating both qualitative and/or quantitative risk factors by using Bayesian network model and fuzzy inference system. The proposed model is developed for a software services company in order to evaluate the information security risks according to their test processes. First of all, in order to collect data for our risk assessment model, information assets, vulnerabilities, threats, and related risk values are identified and analysed with experts and managers based on the testing process in the company. The relations between identified and selected threats, vulnerabilities and information risks constructed in the Bayesian network. This Bayesian model is used for calculation of marginal probabilities for each risk factor. After completing the construction of Bayesian network, several fuzzy membership functions are designed for assets' values, relative risk values and risks' probabilities. Then, Fuzzy decision rules are constructed and derived for some of the chosen risks by using the assets' values, relevant risk probabilities, and relative risk values. Lastly, aggregation and defuzzification process are completed for calculating the impacts of risk values.