Organ bağışı-kaçakçılığı yeni tıbbi imkanlar ve yeni sosyolojik meseleler
Organ donation-trafficking new medical opportunities and new sociological problems
- Tez No: 592933
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MEDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, Forensic Medicine, Health Care Management, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
20.Yüzyılda tıbbın en çok geliştiği alanlardan birisi organ nakli oldu. Organ naklinin gelişmesi yalnızca tıbbi bir mesele olmakla kalmadı, aynı zamanda, bütün sosyal kurumları etkileyen gelişmeleri tetikledi. Bu değişikliklerin en başında, organ nakli teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, ölüm tanımında yapılan düzenlemeler gelir. Bedenleri kadavraya dönüştüren bu düzenlemeler için, ölüm kardiyovaskilür olarak değil, beyinsel olarak tanılanmaktadır. Bu gelişmelere paralel olarak, devlet, vatandaş bedeni ile klasik biyo-politik ilişkilerin dışında daha derin ilişkiler kurmaya gayret etti. Daha derin ilişkiler ise özellikle 1970'lerde bir nüve olarak başlayan ama 2000'lerden sonra kanonik hale gelmeye başlayan biyo-kapitalizm bireyler arasında geliştirilmeye başlandı. Biyo-kapitalizmin gelişmesiyle birlikte, yalnızca yasal değil, yasa dışı yollarla organlara erişim imkanları aranmaya başlandı. Böylelikle, tıpkı kara para ekonomisinin diğer öğeleri gibi, organlar ve bedenler de, kara para ticaretinin global akışı ile uyumlu bir şekilde, illegal trafiğe eklendi. Böylelikle, yoksulluk, zenginlik borçluluk, sınıf gibi pek çok sosyal mefhum, organ açığı ve organ ticaretinin ışığında yeniden tanımlanmaya başlandı.
Özet (Çeviri)
Organ transplantation has become one of the most advanced areas of 20th century medicine. The development of organ transplantation has not only become a medical issue but it has triggered a whole set of shifts that affected all social institutions. Thanks to the development of organ transplantation technologies, the most significant of these shifts has become the regulations within the definition of death. For these regulations that transform bodies into cadavers, the human death is not defined as a cardiovascular event but as a cerebral one. Parallel to these developments, the state has endeavored to build deeper relations with its citizenry outside the classical bio-political paradigm. These deeper relations have emerged between the individuals of bio-capitalism that built its first kernel in 1970s and became canonical after 2000s. With the advent of bio-capitalism, people have sought access to organs not only through legal means but through illegal means as well. Hence, like other elements of the illicit money economies, organs and bodies have been incorporated into the illegal traffic of these economies harmoniously with the global flow of the illicit money trade. What is more, several social concepts like poverty, wealthiness, indebtedness, class and so on are re-defined in the light of organ demand and organ trade.