Sosyolojik özneden göçebe özneye: Bir beden sosyolojisi okuması
From the sociological subject to the nomadic one: A study of body sociology
- Tez No: 592935
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bedenin sosyolojik bir okumaya tabi tutulması bireyin, özne olarak modern düşüncenin merkezine yerleşmesi ile mümkün hale gelmiştir. Söz konusu sosyolojik özne, modern paradigmanın kurucu unsuru olarak inşa edilmiş böylece bütün kapitalist kodlamalara açılarak toplumsalın dışına taşırılmıştır. Klasik epistemede kurulan özne-beden ayırımı zamanla bedeni temsil krizine sokmuştur. Sosyolojik öznenin toplumsal ile kuşatıldığı düşünüldüğünde beden-özne arasındaki yapay ayırım giderek derinleşmiştir. Sosyolojik bağlamda beden bir toparlanma (assamblage) merkezidir ve kapitalizm bu merkeze yapay organlar (gösterge, imaj..) iliştirerek özneyi yeniden kodlamıştır. Gerçeklik üretim merkezi olarak hareket eden arzu, zamanla özneyi bedenin dışında tutar. Böylece özne toplumsalın nesnesi oluverir. Deleuze felsefesinden hareketle, özneyi sosyolojik sarmalın dışında tutmak ancak“arzu”kavramını yeniden kodlamakla mümkün olacaktır. Arzu bedeni, beden de özneyi göçebe hale getirerek kapitalist sınırlamaların dışına çıkaracaktır. Bu çalışmada sosyolojik bir sorunsal olarak özne, yeni bir terminolojik tanımlamaya imkân verecek şekilde bir beden sosyolojisi okumasına tabi tutulacaktır
Özet (Çeviri)
The sociological study of body has been possible with the placement of the individual as a subject in the center of modern thinking. The sociological subject in question has been built as a constructive element of modern paradigm and has been taken out of the social realm with being open to all capitalist codes. The subject-body distinction built in the classical episteme has put the body in the crisis of representation in the course of the time. Thinking that the sociological subject is surrounded with the social realm, the artificial bodysubject distinction has been deepened. The body is an assamblage center in sociological terms and capitalism has coded the subject again attaching artifical organs (indicator, image,etc.) to this center. The desire which acts as the reality production center, keeps the subject out of the body in the long run. Thus, the subject becomes the object of the social. Keeping the subject out of the sociological spiral will be possible only if the concept of the“desire”is recoded with the help of Deleuze philosophy. The desire will move the body out of the capitalist restriction –and so will the body do to the subject- by making it nomadic. In this study, the subject, which is a sociological problematic, will be analysed in terms of body sociology in a way which will make it possible to define it terminologically