Heliotropium thermophilum (Boraginaceae) (sarı bambul otu)'un tozlaşma biyolojisi
Pollination biology of Heliotropium thermophilum (Boraginaceae) (yellow bambul weed)
- Tez No: 592936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKHAN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde Heliotropium thermophilum Kit Tan, A. Çelik & Y. Gemici'nin tozlaşma biyolojisi çalışılmıştır. Türkiye için endemik olan bu takson, sadece Sarayköy / Denizli'de sıcak su kaynaklarının çevresinde yayılış göstermektedir. Bitkinin gerçek yaşam alanı 3064 m2 olarak hesaplanmış ve bu alandaki toplam birey sayısı 561 olarak belirlenmiştir. Bitkinin potansiyel yayılış alanı ise 28316 m2 olarak hesaplanmıştır. Bu verilerden hareketle bitkinin IUCN Kırmızı Liste Kategorisi 'VU: D2' olarak belirlenmiştir. Arazide gerçekleştirilen tozlaştırıcı gözlemlerinde tozlaştırıcılar, davranışları, ziyaret saatleri, sıcaklık ve rüzgâr hızı istekleri tespit edilmiştir. Bu gözlemler Ağustos ve Kasım aylarında olmak üzere iki farklı dönemde yapılmış, tozlaştırıcıların nicelik ve niteliğindeki mevsimsel farklılıklar tespit edilmiştir. Ağustos ayında yapılan gözlemlerde bitki üzerinde 5 familyaya ait 8 tür tozlaştırıcı böcek olarak belirlenmiştir. Kasım ayında yapılan gözlemlerde ise bitki üzerinde 11 familyaya ait 24 tür tozlaştırıcı böcek olarak belirlenmiştir. Özellikle Kasım ayı gözlemlerinde Lepidoptera üyelerinin yoğunluğunun arttığı tespit edilirken, her iki dönemde de Hymenoptera üyesi Apis mellifera en etkin tozlaştırıcı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pollination biology of Heliotropium thermophilum Kit Tan, A. Çelik & Y. Gemici have been studied. This taxon is endemic to Turkey, only known from Sarayköy / Denizli, live in around hot water springs. The real life area (area of occupancy - AOO) of the plant was calculated as 3064 m2 and the total number of individuals in this area was determined as 561. The potential distribution area (extent of occurence - EOO) of the plant was calculated as 28316 m2. Based on these data, IUCN Red List Category has been determined as 'VU: D2'. In the observations of pollinator realized in the field, pollinators, their behaviors, visiting hours, temperature and wind speed wishes are determined. These observations were made in two different periods in August and November, and seasonal differences in quantity and quality of pollinators were determined. In August, 8 species belonging to 5 families were identified as pollinator insects. In November, 24 species belonging to 11 families were identified as pollinator insects. Especially in November observations, it was determined that the density of Lepidoptera members increased and Hymenoptera member Apis mellifera was determined as the most effective pollinator in both periods.