Termofil helıotropıum thermophılum bitkisinin laboratuvar koşullarına adaptasyonunun araştırılması
Investigation of adaptation of thermophilic Heliotropium thermophilum plant to laboratory conditions
  1. Tez No: 528560
  2. Yazar: KAMİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİM KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada endemik ve termofil bir çiçekli bitki olan Heliotropium thermophilum 'un laboratuvar koşullarına adaptasyonu araştırılmıştır. Bitkilerin yüksek sıcaklıklarda büyümeleri nadir rastlanan bir durum olmakla birlikte H. thermophilum bitkisi, 55-65 oC toprak sıcaklığına sahip jeotermal bir alanda hayatını devam ettirebilen bir türdür. Bu bitki üzerinde literatürde daha önce laboratuvar şartlarında yapılmış herhangi bir araştırmaya rastlanmamıştır. H. thermophilum bitkileri Aydın ili Buharkent Jeotermal alanından alınan bitki tohumlarıyla kontrollü olarak laboratuvar şartlarında büyütülmüştür. Laboratuvarda 25±3 oC'lik kısmında büyüyen bitkiler kontrol grubu, 60±4 oC'de büyüyenler ise deney grubu olarak değerlendirilmişti. Kontrol ve deney grubu bitkilerinin yapraklarında yaprak su potansiyeli, hücre membran kararlılığı, yaprak kuru ağırlığı, lipid peroksidasyonu, hidrojen peroksit, toplam klorofil, toplam karetonoid, toplam fenol, toplam flavonoid, toplam antosiyanin, prolin ve toplam çözünebilir şeker içerikleri ölçülmüştür. Bu ölçümlerden elde edilen verilere ve yapılan gözlemlere göre H. thermophilum bitkisinin yüksek sıcaklık koşullarında önemli bir stres yaşamadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile H. thermophilum bitkisinin optimize edilmiş laboratuvar koşullarında, yüksek sıcaklığa oldukça dayanıklı olduğu kontrollü denemelerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the adaptation of Heliotropium thermophilum, an endemic and thermophilic flowering plant, to laboratory conditions has been investigated. The H. thermophilum plant is a species that can survive in a geothermal field with a soil temperature of 55-65 oC, with plants growing at high temperatures being a rare occurrence. No research has been found on this plant in the literature under laboratory conditions. H. thermophilum plants were grown under controlled laboratory conditions under with plant seeds collected from Buharkent geothermal field, Aydın province. Plants growing at 25±3 oC in the laboratory were named as control group while the plants growing at 60±4 oC were called as experimental group. Leaf water potential, cell membrane stability, leaf dry weight, lipid peroxidation, hydrogen peroxide, total chlorophyll, total carotenoid, total phenol, total flavonoid, total anthocyanin, proline and total soluble sugar contents were measured in the leaves of control and experimental group plants. According to the data obtained from these measurements and observations, H. thermophilum plants were found not to experience significant stress in high temperature environment. In conclusion, this study showed that H. thermophilum plant was highly resistant to high temperature under optimized laboratory conditions.