Türkiye'deki biyoteknoloji sektörünün yapısı ve inovasyon kapasitesinin belirlenmesi
Structure of biotechnology sector in turkey and determination of innovation capacity
  1. Tez No: 592943
  2. Yazar: ORHAN ANIL BAYBURA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde Türkiye'deki biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren ekosistem paydaşlarının durumu, coğrafi dağılımı ve bu alanda faaliyet gösteren özel sektör firmalarının Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Öncelikli olarak biyoteknoloji konusu terminolojik olarak sonrasında da ülkemizdeki ve dünyadaki gelişimi özet olarak incelenmiştir. Ülkemizdeki kamu ve özel kuruluş yapıları ile beraber ekosistemin tüm paydaşları interaktif bir harita ile bir araya getirilmiştir. Bu haritada Üniversiteler, Kamu ve Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri, Tematik Araştırma Merkezleri ve başta gıda, sağlık ve endüstriyel alanlarda üretim yapan biyoteknoloji firmalarına yer verilmiştir. Son olarak çalışmaya katılan biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren firmaların inovasyon performansı farklı parametrelerinde analiz edilerek, biyoteknololoji alanında faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge ve inovasyon yapısı analiz edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre Ar-Ge ve inovasyon kapasitelerinin artırılması ve sorunların giderilmesi için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structure of the biotechnology sector in Turkey and determine the innovation capacity has been studied. First of all, the biotechnology by definition and how it has been improving in Turkey and in the World was briefly analysed. Secondly, all the stakeholders of the ecosystem such as; public and private R&D Research Centres, private companies R&D Centres, Universities, and Thematic Research Centres in Turkey are brought together within an interactive map. Thirdly, the R&D and innovation performance of companies in the area of biotechnology was analyzed under different parameters in order to define their strengths and weakness and to provide recommendation to enhance their capacities.