Akıllı ev aletlerinin enerji tüketiminin planlanması
Scheduling of smart home appliances' energy consumption
- Tez No: 592953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Evlerdeki elektrikli aletlerin sayısının her geçen gün artmasıyla enerji tüketimi de artış göstermektedir. Artan tüketimin oluşturduğu yükü gün içine yaymak için fiyatları zamana göre değişiklik gösteren elektrik tarifeleri oluşturulmuştur. Evlerde kullanılan akıllı ev aletlerinin düzgün planlanmasıyla bu tarifelerden en iyi şekilde yararlanılabilir ve hem maliyet azaltılır hem de dengeli yük dağılımı sağlanır. Bu tez çalışmasında akıllı ev aletlerinin çalışmasının planlanması için yaklaşımlar geliştirilmiştir. Tezde ele alınan problemin çözümü için sezgisel algoritmalar kullanılmıştır. Genetik algoritma, diferansiyel gelişim algoritması ve benzetilmiş tavlama algoritması bu çalışmaya uyarlanmıştır. Bunların yanında değiştirilmiş genetik algoritma, değiştirilmiş diferansiyel gelişim algoritması önerilmiştir. Ayrıca benzetilmiş tavlama algoritması bu algoritmalardan çıkan çözümlere uygulanarak hibrit yaklaşımlar da geliştirilmiştir. Farklı senaryolarda gerçekleştirilen testler sonucunda genetik algoritmanın ardından uygulanan benzetilmiş tavlama başta olmak üzere kullanılan algoritmaların maliyeti önemli oranda azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Energy consumption increases, as the number of electrical appliances in households increase day by day. Electricity tariffs in which prices vary over time have been created, to distribute the load of increased electricity consumption throughout the day. These tariffs can be exploited optimally with the proper planning of smart home appliances used in homes to reduce the costs and to achieve balanced load distribution. In this thesis, approaches are proposed for the problem of scheduling of the smart home appliances. Heuristic algorithms are used for the solution of the problem. Genetic algorithm, differential evolution and simulated annealing have been customized for this work. In addition to these, modified genetic algorithm and modified differential evolution has been proposed. Also hybrid approaches are developed by applying simulated annealing to the results from these algorithms. As a result of the tests executed in various scenarios, it has been found that simulated annealing after genetic algorithm is the most efficient and all algorithms significantly reduces the cost.