Çocuk hemşirelerinin duygusal emek davranışları ile çocuk sevme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional labor behavior of pediatric nurses and liking of children levels
  1. Tez No: 592972
  2. Yazar: TUBA BÜŞRA ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu araştırmada, çocuk hemşirelerinin duygusal emek davranışları ile çocuk sevme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan araştırma, 25 Mart – 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk klinik ve polikliniklerinde çalışan 150 çocuk hemşiresi ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak“Hemşire Tanıtım Formu”,“Duygusal Emek Davranış Ölçeği (DEDÖ)”ve“Barnett's Çocuk Sevme Ölçeği (BÇSÖ)”formları kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistiklerle birlikte Kruskal Wallis Testi, Mann Whitney U Testi, Non-parametrik Korelasyon Analizi Testi ve Adımsal Regresyon Testi kullanılmıştır. Bulgular: Elde edilen verilerle Duygusal Emek Davranış Ölçeği (DEDÖ) Yüzeysel Davranış, Derinlemesine Davranış, Samimi Davranış Alt Boyutları İle Barnett's Çocuk Sevme Ölçeği (BÇSÖ) arasında yapılan korelasyon analizine göre pozitif yönlü (-1
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between emotional labor behaviors and liking of children levels of pediatric nurses. Materials and Methods: This descriptive and cross - sectional study was conducted between 25 March - 31 May 2019 with 150 pediatric nurses working in the pediatric clinics and polyclinics of Tepecik Training and Research Hospital in Izmir. Nurse introduction form, Emotional Labor Behavior Scale (ELBS) and Barnett Liking of Children Scale (BLOCS) forms. collected with, as a data collection tool The data were analyzed with SPSS 25.0 program. In the analysis of the data; Descriptive statistics were used with Kruskal Wallis Test, Mann Whitney U Test, Nonparametric Correlation Analysis Test and Stepwise Regression Test. Findings: According to the correlation analysis, a positive (-1