Sıvılar için sıcaklık kontollü indüksiyon ısıtma sistemi tasarımı
Design of a temperature controlled induction heating system for liquids
  1. Tez No: 592998
  2. Yazar: YELİZ TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU BOZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sıvı gıdaların ısıtılmasında kullanılan geleneksel yöntemlerin dezavantajları nedeniyle son yıllarda indüksiyon ile ısıtma yöntemi üzerine çalışmalar yoğunlaşmıştır. Bu tez çalışmasında çelik bir boru içerisinden geçen sıvı gıdayı ısıtan bir indüksiyon ısıtma sistemi tasarlanmış ve test edilmiştir. İndüksiyon ısıtma sisteminin matematiksel olarak modellenmesi ve bobin tasarım aşamaları detaylı olarak verilmiştir. Tek bir bobin ile ısıtılan çelik boru parçası üzerindeki sıcaklık dağılımının homojen olmadığının görülmesi üzerine, çoklu bobine sahip indüksiyon ısıtma sistemlerinin modellenmesi ve analizi yapılmıştır. Bobinler arası kuplajın etkisi nedeniyle, çoklu bobine sahip sistemlerde bağımsız güç kontrolünün çok zor ve karmaşık olduğu gözlenmiştir. Bunun üzerine güç kontrolünü sağlayacak iki özgün güç kontrol yöntemi tezde önerilmiştir. 1200 W gücünde bir indüksiyon ısıtma prototipi tasarlanarak deneysel ölçümler gerçekleştirilmiş, teorik analiz ve benzetim sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak önerilen yöntemin sıvı gıdaların homojen bir biçimde indüksiyon yöntemiyle kontrollü ısıtılması için uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, studies on induction heating method have been intensified due to the disadvantages of conventional methods of heating liquid foods. In this thesis, an induction heating system which heats liquid food passing through a steel pipe is designed and tested. Mathematical modeling of induction heating system and coil design stages are given in detail. Modeling and analysis of induction heating systems with multiple coils was carried out when it was observed that the temperature distribution on the steel pipe heated by a single coil is not homogeneous. Due to the effect of coupling between coils, independent control of power in multi-coil systems has been found to be very difficult and complex.Then, two novel power control methods are proposed in the thesis. An induction heating prototype of 1200 W was designed and experimental measurements were performed and compared with theoretical analysis and simulation results. As a result, the proposed method was found to be suitable for controlled heating of liquid foods homogeneously by induction heating method.