Güneş takip sistemi ile entegre edilen parabolik tip yoğunlaştırıcılı güneş enerjisi sistemi performansının incelenmesi
Performance investigation of the parabolic trough concentrated solar energy system integrated with solar tracking system
- Tez No: 593014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GÜRLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezde; doğal gaz, petrol, kömür gibi geleneksel enerji üretim yöntemlerindeki ham madde kaynaklarının giderek azalıyor olması, kurulum ve işletme süreçlerindeki zorluklar ve meydana getirdiği çevre ve hava kirliliği nedeniyle, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, güneş ışınlarını parabolik yoğunlaştırıcı yüzeyden, tüp boru içerisinde dolaşan akışkana yansıtan sistemin tasarımı ve analizi incelenmiştir. Ölçümlerin yapılacağı İzmir Bornova ilçesinin konumu dikkate alınarak, yıl içerisindeki güneş ışınım değerleri hesaplanmıştır. Hesaplamaları yapılan güneş ışınım değerleri doğrultusunda imalat kriterleri de göz önünde bulundurularak sistem ölçülendirilmesi ve geometrik şeklin belirlenmesi tamamlanmıştır. Mevcut ışınımdan daha fazla kazanç elde etmek amaçlı ışık sensörü bazlı Güneş takip sistemi kurulmuş ve hareket mekanizmaları tasarlanmıştır. Güneş ışınını yoğunlaştıran sistemin deneysel olarak imalatı tasarım verilerine göre gerçekleştirilmiştir. Sistemin ısıl verimi, ısı transfer akışkanının değişken debisi dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak belirli kütledeki akışkan sıvının sistem giriş çıkış sıcaklık değişimleri hesaplanarak, incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Sun one of the renewable energy source has been studied due to limitation of raw material source, instalation and operation problems and environmental pollution of the traditional energy producing systems such as natural gas, fuel, coal. Within this scope, concentrated solar power system that used parabolic surface to reflect solar radiation on absorber tube which heat transfer fluid flow inside is designed and analysed. Güneş ışınını yoğunlaştıran sistemin deneysel olarak imalatı tasarım verilerine göre gerçekleştirilmiştir. Sistemin ısıl verimi, ısı transfer akışkanının değişken debisi dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak belirli kütledeki akışkan sıvının sistem giriş çıkış sıcaklık değişimleri hesaplanarak, incelenmiştir. Solar radiation is calculated during a year based on İzmir Bornova location where solar measurement to be performed. System detail and outline design is completed as per calculated solar radiation values. The purpose of more gaining solar power, light sensor triggered solar tracking system is designed and motion mechanism decided. Concentrated solar power system has been produced referring design data and compared calculated and measured values together. Heat efficiency of the system is evaluated by altering flow rate of the heat transfere fluid. Finally, defined amount of liquid mass temperature is calculated while in and out from absorber tube.