Okul öncesine devam eden çocukların erken okuryazarlık becerileri ile benlik algılarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of early literacy skills and self perceptionsof children continuing preschool
- Tez No: 593013
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada okul öncesi eğitime devam eden çocukların erken okuryazarlık becerileri ile benlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunda, Antalya Manavgat ilçesine bağlı bağımsız okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden toplam 155 çocuk yer almıştır. Araştırmada çocukların demografik bilgileri“ Kişisel Bilgi Formu”, çocukların erken okuryazarlık becerilerini değerlendirmek için“Erken Okuryazarlık Değerlendirme Aracı”, çocukların benlik algılarını ölçmek için“Demoulin Benlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunlukları Kolmogorov- Smirnov testi ile değerlendirilerek alt ölçek puanları anne-baba öğrenim durumları, okul öncesine devam etme süreleri Shapiro-Wilk testi kullanılarak normalliklerine uyumları analiz edilmiştir. Alt ölçek puanlarından yaş ve cinsiyet değişkenlere göre analizinde, Mann- Whitney U testi kullanılmıştır. Alt ölçek puanlarının anne- baba öğrenim durumları ve okul öncesi eğitime devam etme süresi değişkenlerine göre analizlerinde, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskal-Wallis testi kullanılarak analiz edilmiştir. Çocukların erken okuryazarlık becerileri ile benlik algıları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı vi Spearman Brown korelasyon katsayısı ile hesaplanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre çocukların erken okuryazarlık becerilerinin, çocukların yaşına, anne-baba öğrenim durumuna ve çocukların okul öncesine devam etme süresine göre değişiklik gösterdiği ve bunların ışığında anlamlı bir farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Çocukların erken okuryazarlık becerilerin de cinsiyete göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Çocukların benlik algılarının çocukların yaşına, anne-baba öğrenim durumuna, okul öncesi eğitime devam etme süresine göre aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Çocukların benlik algıları cinsiyete göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Çocukların ses bilgisel farkındalık becerileri ile öz yeterlilik, öz saygı ve toplam benlik algıları arasında pozitif yönlü orta düzeyde, yazı farkındalığı ile öz yeterlilik, öz saygı ve toplam benlik algıları arasında pozitif yönlü orta düzeyde, öyküyü anlama düzeyleri ile öz yeterlilik, öz saygı ve toplam benlik algıları arasında pozitif yönlü düşük düzeyde, görselleri eşleştirme becerileri ile öz yeterlilik, öz saygı ve toplam benlik algıları arasında pozitif yönlü orta düzeyde, yazı yazma öncesi becerileri ile öz yeterlilik, öz saygı ve toplam benlik algıları arasında pozitif yönlü düşük düzeyde, erken okuryazarlık becerileri ile öz yeterlilik, öz saygı ve toplam benlik algıları arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between early literacy skills and self-perception of children attending preschool education. Descriptive scanning model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The research group consisted of 155 children attending independent preschool education institutions in Manavgat, Antalya. In the study, dem personal ınformation form ulan ulan, which was used in order to determine the level of children's early literacy skills ‟, Early literacy assessment tool‟ ‟,„ ou demoulin self-perception scale ‟was used to measure children's demographic information. The suitability of the data for normal distribution was evaluated by kolmogorov-smirnov test, and the subscales' scores were analyzed using the shapiro-wilk test. Mann-Whitney U test was used in the analysis of subscale scores according to age and gender variables. The subscale scores were analyzed using one-way analysis of variance (anova) and kruskalwallis test. Spearman brown correlation coefficient was used to determine whether there is a significant relationship between early literacy skills and self-perception of children. According to the findings of the study, there is a significant difference in early literacy skills of children according to age, parental education level, and preschool attendance period. no significant difference was found between the children's early literacy skills according to gender. ıt was found that there was a statistically significant difference between the self-perceptions of the children according to age, parental education level and duration of pre-school education. no significant difference was found between the selfperception of the children according to gender. Relationships are found that positive level of self-efficacy, self-esteem and total self-perceptions with voice knowledge awareness skills of children, positive level of self-efficacy, self-esteem and total self-perception with writing awareness, self-efficacy, self-respect and total positive self-efficacy, self-esteem and total self-perceptions, low level of positive self-perceptions among visual perceptions, low level of self-efficacy, pre-writing skills and self-efficacy, self-esteem and total selfperception, early literacy skills and self-efficacy, self-esteem and total self-perceptions.