Eğitim sektöründeki yöneticilerin değerleri öz-liderlik nitelikleri ve iş tatminleri üzerine bir araştırma
The values of the managers in the education sector,a research on self-leadership qualifications and work satisfaction
- Tez No: 593027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BEYHAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmadaki amaç, eğitim sektöründeki yöneticilerin değerlerini, öz liderlik özelliklerini ve iş tatmin seviyelerini belirlemektir. Bu çerçevede İstanbul ilindeki kamu ve özel okullarda görev yapan yöneticiler üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde araştırmanın amacı, önemi ve sınırlılıkları belirlenmiştir. İkinci bölümde çalışmanın kuramsal boyutu ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu bağlamda değer kavramı ve bu kavramın alt bileşenleri olarak değer teorileri, değer-ahlak-etik kavramları, yöneticilerde aranan değerler irdelenmiştir. Çalışmanın ilerleyen bölümünde öz liderlik kavramı ele alınmış, öz liderlik stratejileri türleri olan yapıcı düşünce modeli stratejileri, davranış odaklı stratejiler ve doğal ödül stratejileri detaylı olarak incelenmiştir. Kuramsal incelemenin son kısmında iş tatmini üzerinde durulmuş, iş tatmini etkileyen faktörlerin neler olduğu, iş tatmininin nasıl ölçümlendiği belirtilmiştir. Çalışmanın son bölümünde okul yöneticileri üzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. Bu araştırma verilerine göre okul yöneticilerinin en fazla benimsedikleri değerlerin“eşitlik”ve“adalet”olduğu, en önemli öz özelliklerinin“işine odaklanma”olduğu ve genel olarak iş tatminlerinin olduğu fakat maddi kazanç konusunda tatminsizlik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the values, self-leadership characteristics and job satisfaction levels of the managers in the education sector. In this context, a research was conducted on the administrators working in public and private schools in Istanbul. In the first part of the study, the aim, importance and limitations of the study were determined. In the second part, the theoretical dimension of the study is examined in detail. In this context, the concept of value and value theories as sub-components of this concept, the concepts of value-ethics-ethics, the values sought in managers are examined. In the following part of the study, the concept of self-leadership is discussed and constructive thinking model strategies, behavior-oriented strategies and natural reward strategies are examined in detail. In the last part of the theoretical examination, job satisfaction is emphasized, the factors affecting job satisfaction and job satisfaction are measured. In the last part of the study, a field study was conducted on school administrators. According to this research data, the most common values of school principals are“equality”and“justice”the most important personal characteristics are focusing on work, and overall job satisfaction, but dissatisfaction with financial gain.