The effect of leadership styles on digital transformation and innovation capacity: A comparative study
Liderlik tarzlarının dijital dönüşüm ve inovasyon kapasitesi üzerindeki etkisi: Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 961465
  2. Yazar: HEDIL MANAI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Liderlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki imalat sektöründen 401 profesyonelin demografik yapısını ve liderlik öz algılarını, dijital dönüşüm girişimleriyle uyumlarına odaklanarak incelemektedir. Ankete dayalı verileri kullanarak araştırma, güven, değerlerin iletişimi ve saygı oluşturma gibi liderlik özelliklerinin dijital dönüşüm memnuniyetiyle nasıl ilişkili olduğunu araştırmaktadır. Bulgular, çoğunlukla erkek, orta yaşlı ve İK rollerindeki yüksek eğitimli yöneticilerden oluşan katılımcıların, özellikle güç ve güven göstermede temel liderlik özelliklerinde yüksek öz yeterlilik bildirdiğini göstermektedir. Genel dijital dönüşüm memnuniyetini ölçen bağımlı bir değişkenle ilişkili olarak iki bağımsız değişken - Özet Fayda Dijitalleşmesi ve Şirket Fayda Dijitalleşmesi - analiz edilmektedir. Sonuçlar güçlü bir memnuniyet ve uyumu göstermektedir ve bu da organizasyonun inovasyon ve değişime hazır olduğunu göstermektedir. Ancak çalışma ayrıca cinsiyet dengesizliği ve sektörel yoğunlaşma gibi sınırlamaları da vurgulamaktadır. Görüşler, dijital olarak dönüşen endüstrilerde inovasyon yeteneklerini yönlendirmede liderliğin rolünün anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the demographic composition and leadership of 401 professionals, primarily from the manufacturing sector in Turkiye, with a focus on their alignment with digital transformation initiatives. To be able to determine which style of leadership is best suited to influence digital transformation and innovation capability, the research will explore the outcomes and impact of all the leadership philosophies. Using survey-based data, the research explores how leadership attributes such as confidence, communication of values, and respect-building interrelate with digital transformation satisfaction. Findings show that respondents, mostly male, middle-aged, and highly educated managers in HR roles, report high self-efficacy in key leadership traits, especially in displaying power and confidence. Three independent variables Transformational Leadership, Transactional Leadership and Innovation Capacity are analyzed in relation to a dependent variable measuring overall digital transformation satisfaction. The results indicate strong satisfaction and alignment, suggesting an organizational readiness for innovation and change. However, the study also highlights limitations such as gender imbalance and sectoral concentration. The insights contribute to understanding leadership's role in driving innovation capabilities in digitally transforming industries.