Sınıraşan suların kentsel alanlarda ortaya çıkardığı sorunlar: Edirne-Meriç nehri örneği
Problems caused by transboundary waters in urban areas: case of Edirne-Meric river
  1. Tez No: 593053
  2. Yazar: TALİP BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünya üzerinde bulunan ekosistemdeki tüm canlı varlıkların yaşam kaynağını su oluşturmaktadır. Canlı varlıkların su olmadan yaşamlarını sürdürmeleri imkânsızdır. Bu yüzden ilk çağlardan günümüze medeniyetlerin çoğu büyük nehirlerin veya su kaynaklarının etrafında kurulmuş ve buralarda gelişim göstermişlerdir. Yaşam kaynağımız olan su aynı zamanda tarih boyunca“siyasi bir güç”unsuru olarak da kullanılmıştır. Bu bağlamda“sınıraşan sular”ile“sınır oluşturan sular”kavramları son zamanlarda uluslararası alanda çok önemli bir konuma gelmiştir. Nehir kıyıları tarih boyunca yerleşim alanları için suya yakın olma ihtiyacı ve kıyıya ait toprakların verimli olması nedeniyle ilk tercih edilen yerler olmuştur. Ayrıca akarsulardan tarımsal üretim, sanayi üretimi, taşımacılık, spor ve rekreasyon alanı olarak yararlanılmaktadır. Nehirlerin kullanılmasında çeşitliliğin artmasıyla birlikte doğal yapılar zarar görmektedir. Akarsular ve dolayısıyla kıyılar bu durumdan en çok etkilenen doğal kaynaklarımızdır. Bu tez kapsamında, sınıraşan sulara ilişkin uluslararası belgelerde kullanılan kavramların ve Ülkelerin ulusal olmayan akarsuları tanımlarken kullanmayı tercih ettikleri kavramların daha iyi anlaşılabilmesi için akarsulara ilişkin temel kavramlar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ülkemizin savunduğu sınıraşan su politikasının ve Meriç Nehrinde yer alan kıyıdaş ülkelerin sınıraşan su sorunlarına yaklaşımlarının daha iyi anlaşılması için sınır aşan sulardan yararlanmaya ilişkin doktrinler incelenmiştir. Meriç havzasının genel durumu, havzada yaşanan sorunlar ve bu sorunların nedenleri ortaya konulmuştur. Araştırma sahasında ki taşkın geçmişi detaylı olarak ele alınmıştır. Taşkın setlerinin, Bulgaristan sınırları içerisinde yapılan barajların taşkınlara ve yatak değişimlerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water is the source of life of all living beings in the ecosystem on earth. It is impossible for living beings to live without water. For this reason, most of the civilizations from the first ages to the present day have been established and developed around large rivers or water resources. Water, our source of life, has also been used as a political force throughout history. In this context, the concepts of transboundary waters and boundary waters have recently become very important in the international arena. Throughout history settling near river banks has always been the first choice because of fertility of lands and supplying water needs. Furthermore rivers are used for agricultural production, industrial production, shipping, sports and recreation. The result of using rivers for various purposes affects their natural structure negatively and their ecology suffers. Rivers and their banks are affected most.It is important. In the scope of this thesis, basic concepts related to rivers are examined in detail to better understand the concepts related to transboundary waters used in the international documents and the concepts that are preferred using by the countries while defining the rivers other than national ones. Then, to understand better the Turkey's transbounday water policy and the attitudes of the riparian countries in the Meriç River Basin towards the transboundary water problems, basic doctrins related to utilizing the transboundary waters are studied. the general condition of the Meriç River Basin, the problems faced in the basin and the reasons of these problems defined. The study area was examined in detail the history of floods. Flood embankments, dams made in Bulgaria were examined affect to the flood and channel changes.