Mersin Körfezi'nde kupes (Boops boops, L.,1758) avcılığında galsama ağlarının seçiciliği
Selectivity of gillnets used in bogue (Boops boops, L.,1758) in Mersin Bay
  1. Tez No: 593066
  2. Yazar: ALPER ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Kupes (Boops boops L.,1758) seçiciliği için Mersin Körfezinde (İzmir) üç farklı göz genişliğine sahip multifilament sade uzatma ağları kullanılmıştır. Örnekler Haziran 2014 ile Ağustos 2014 tarihleri arasında 7 operasyondan elde edilmiştir. Seçicilik parametrelerinin hesaplanması ve seçicilik eğrilerinin oluşturulmasında Holt (1963) metodu kullanıldı. Toplam yakalanan balıkların içinde kupes balıklarının oranı % 86 ve 20 ve 22 mm göz genişliğindeki ağların balık miktarları birbirine çok yakındı. Kupes balıkları için 18, 20, 22 mm göz genişliğine sahip multifilament galsama ağlarının tahmin edilen optimum seçicilik uzunlukları sırasıyla 15,02, 16,69 ve 18,36 ve hatta ortak seçicilik faktörü de 8,34 olarak hesaplandı. Kupes balıklarının olgunlaşma boyu esas alındığında 18, 20 ve 22 mm göz genişliğindeki galsama ağlarının Mersin Körfezi'nde kupes balıkları üzerinde aşırı bir av baskısına neden olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Three different mesh sizes of multiflament gill nets (18 mm, 20 mm, and 22 mm) were used in Mersin Bay-İzmir for Bogue (Boops boops L., 1758) selectivity. For sampling, seven operations were carried out between June 2014 and August 2014. Holt (1963) method was used to calculate selectivity parameters and curves of the gillnets. The ratio of the Bogue in the total caught fish was 86% and the amounts of fish caught by the 20 and 22 mm nets were similar. Optimal selectivity lengths of multiflament gillnets estimated for bogue were 15.02, 16.69 and 18.36 cm for 18, 20, and 22 mm mesh size, respectively. And also, the common selectivity factor was determined as 8.34. Thus, based on length at first maturity it has been stated that the gillnets of 18, 20, and 22 mm mesh size do not cause over fishing of the bogue population in Mersin Bay.