Afyonkarahisar ili su ürünleri tüketim alışkanlıkları üzerine bir anket çalışması
A survey study on habits of fish consumption in Afyonkarahisar province
- Tez No: 593067
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar ili su ürünleri tüketim alışkanlıkları, eşit olasılıklı basit rastgele örnekleme yöntemi uygulanarak, tesadüfi olarak seçilen 590'u erkek ve 410'u kadın olmak üzere toplam 1000 katılımcıya yüz yüze ve soru cevap şeklinde anket yapılarak gerçekleştirilmiştir. Ankete katılan bireylerin % 42' sinin 13-18 yaş grubunda olduğu, %70'lik oranla öğrencilerden oluştuğu tespit edilmiştir. Katılımcıların % 67'sinin ortaokul ve lise eğitimi aldığı belirlenmiştir. Katılımcıların % 38'i 1501- 3000 TL , % 32'si 951-1500 TL, % 17'si 3000 TL' den fazla ve % 2 'si 950 den az gelire sahip oldukları, ankete katılan bireylerin % 35'i bütün et çeşitlerini severek tüketirken, kırmızı eti severek tüketenlerin oranı % 27, tavuk etini severek tüketenlerin oranı % 19, balık etini tercih edenlerin oranı ise % 18 ve % 1'inin ise hiç et tüketmediği, katılımcılardan balık etini tercih edenlerin % 48'i ayda 1, % 29'u ayda 2-4 defa su ürünleri tükettikleri, % 15'inin ayda 5-8 defa tükettikleri, hergün ve ayda 9 ve üstü tüketimin çok az olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların % 53'ü su ürünlerini taze, % 22'si salamura, % 17'si tuzlanmış ve % 8'i konserve olarak tükettiği tespit edilmiştir. Ankete katılan bireylerin en çok tercih ettikleri deniz balığı % 38 oranla hamsi, tatlısu balıklarından ise % 50'lik oranla sazan olduğu görülmüştür. Katılımcıların % 53'ü ayda 1-3 kg, % 26'sı 4-6 kg balık tükettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the consumption habits of fishery products in Afyonkarahisar province were conducted by applying a simple random sampling method with equal probability, and a total of 1000 participants including 590 male and 410 female randomly selected participants were surveyed in face to face and question. It was found that 42 % of the participants were in the age group of 13-18, 70 % of the students. It was determined that 67 % of the participants were secondary and high school graduates, 24 % were university graduates, 8 % were other education, and 1 % were primary school graduates. 38% of participants 1501- 3000 TL , 32 % TL 951-1500, 17 % more than 3000 TL and 2 % of the individuals they surveyed have less than 950 revenue by 35 % while consuming all types of meat loving, red meat-loving drinkers in the rate of 27 %, chicken drinkers loving the rate of 19 %, those who prefer the flesh of the fish the rate of 18 % and 1% never consumed meat, fish flesh of those who prefer to participants 48 % 1 month 29 % 2-4 times a seafood they consume per month, 15 % 5-8 times in a month they consume, it has been determined that consumption of 9 and above is very low daily and monthly.53 % of the participants were found to consume fresh water products, 22 % were salted, 17 % were salted and 8 % were canned. According to the survey, the most preferred fish of the individuals were anchovies 38 % and carp 50 % of fresh water fish. It was found that 53 % of the participants consumed fish 1-3 kg per month and 26 % 4-6 kg per month.