Muhafazakâr islamcı fanzinler örneğinde alternatif gençlik medyasının dönüşümü
Transformation of alternative youth media in the case of conservative islamist fanzines
- Tez No: 593074
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN YILDIRMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kuramsal tartışmanın çeşitliliğine rağmen, alternatif medyanın genellikle şirketleşmenin dışında kalan, egemen güçlerden bağımsız hareket edebilen, yerleşik ve kurumsallaşmış siyaseti açıkça reddeden veya ona meydan okuyan iletişim araçlarını ifade ettiği söylenebilir. Bu durumda alternatif medya yayınları olarak fanzinlerin yerleşik siyasete karşı muhalif bir tavır ve üsluba sahip olmaları beklenebilir. Ancak modern Türkiye tarihinin önceki dönemlerine kıyasla anaakım medyada daha fazla seslerini duyurma fırsatına sahip olmalarına rağmen muhafazakâr-İslamcı gençlerin de fanzin çıkardıkları gözlemlenmektedir. Bu çalışma, muhafazakâr-İslamcı gençlerin alternatif medyaya yönelme nedenlerini, çıkardıkları fanzinlerde işledikleri konuları ve bu konuları ele alış biçimlerini 2011-2018 yılları arasında çıkarılmış altı fanzinin çeşitli sayılarının analizi üzerinden ortaya koymak iddiasındadır.
Özet (Çeviri)
In spite of the diversity of theoretical debate, it can be said that alternative media often refer to means of communication outside of corporatization, which can act independently of sovereign powers, openly deny or challenge established and institutionalized politics. As alternative media publications, fanzines can be expected to have an opposing attitude and style to established politics. However, compared to the previous periods of the history of modern Turkey, it is observed that the conservative-Islamist youth publish fanzines despite having the opportunity to raise their voices in the mainstream media more. This study claims to reveal the reasons for conservative-Islamist youth to turn to alternative media, the topics they deal with in their fanzines and how they address the topics, through the analysis of the various issues of six fanzines published between 2011-2018.