İnce daneli zemin geotekstil arayüzey direncinin incelenmesi
Fine-grained soil geotextile interface resistance examining
  1. Tez No: 593086
  2. Yazar: ADEM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER KAYADELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada günümüzde önemi gün geçtikçe artan geotekstil üzerine bir dizi çalışma yapıldı. Çalışmanın ilk bölümünde geotekstillerin özellikleri çeşitleri ve kullanım alanları hakkında bilgi verildi. İkici kısımda ara yüzey mukavemeti ile ilgili geçmişte yapılan çalışmalardan bahsedildi. Üçüncü kısımda malzeme temini ve malzemenin indeks özelliklerinin tespiti için yapılan deneyler, ayrıca ara yüzey dayanımı için kesme kutusu deneyi ve yapılan deney anlatıldı. Son kısımda değerlendirmeler yapılarak önerilerde bulunuldu. Geotekstillerin çok çeşitleri olduğu gibi çok çeşitli alanlarda da kullanımı vardır. Çalışma da ince daneli zemin geotekstil ara yüzey dayanımı incelenmiştir. Bu kapsamda piyasa da sıklıkla bulunan ince ve kalın geotekstil tercih edilmiştir. Çalışma üç farklı su muhtevasında ara yüzeyinde geotekstil olmadan, ara yüzeyinde ince ve kalın geotekstilin olması durumlarında kesme kutusu deneyleri yapılmıştır. Yapılan çalışmaların çizelge ve grafikleri çizilerek sonuçlar rahatlıkla gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a series of studies on geotextile has been done nowaday.In the first part of the study, information about geotechnical properties and usage areas were given.In the second part, studies on the interfacial strength were mentioned. In the third part, experiments were carried out to determine the material supply and index properties of the material. In the last part, evaluations were made and recommendations were made.There are many kinds of geotextiles as well as a wide variety of areas. The study examined the resistance of thin-grained ground geotextile interfacial. In this context, thin and thick geotextile is frequently preferred in the market.The study was carried out in three different water contents without geotextile on the interface and in the case of thin and thick geotextile on the interface. The charts and graphs of the studies were drawn and the results were easily observed.