Obez ve fazla kilolu bireylerde yeme bağımlılığının üstbiliş, farkındalık, duygu ve düşünce kontrol stratejileri ile ilişkisinin sağlıklı kontrol ile karşılaştırılması
Food addiction in obese, overweight and normal weight individuals and its relationship between metacognition, awareness, emotion and thought control strategies
  1. Tez No: 593085
  2. Yazar: GİZEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Obez, fazla kilolu ve normal kilolu bireylerde yeme bağımlılığı ve ilişkili faktörlerin araştırıldığı çalışmamızda yeme bağımlılığının üstbiliş, düşünce kontrol stratejileri, duygu düzenleme zorlukları, sıkıntıya dayanma ve yeme farkındalığı ile ilişkileri gösterilmiş ve birçok alanda anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamıza göre yeme bağımlılığı tanısını ayırt etmede en fazla öneme sahip olan faktör düşünceleri kontrol ihtiyacı, yeme bağımlılığı semptom değişimini öngörmede en belirgin olan faktör sosyal kontrol olarak bulunmuştur. Bu alanda çeşitli müdahalelerin uzun süreli etkisini takip edecek ileriye dönük çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, food addiction and related factors were investigated in obese, overweight and normal weighted individuals, and the relationship between food addiction and metacognition, thought control strategies, emotion regulation difficulties, distress tolerance and mindful eating were shown and significant results were obtained in many areas. According to our study, the most important factor in differentiating the diagnosis of food addiction was“need to control thoughts”and“social control”was the most prominent factor in predicting food addiction symptom change. Further studies are needed to monitor the long-term effect of various interventions in this area.