İznik Koimesis Kilisesi ve önemi
Church of Koimesis in İznik and its importance
  1. Tez No: 593108
  2. Yazar: SEDAT GÜNGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın konusunu Bursa ilinin İznik ilçesinde bulunan, VII. ve VIII. yüzyıl arasına tarihlenen Koimesis Kilisesi'ne ait mimari buluntular ve mozaikler oluşturmaktadır. XX. yüzyılın başlarında Kilise yıkılmadan önce, Oskar Wulff ve Theodor Schmit tarafından yapılan çalışmalar bu alandaki araştırmalara ana kaynak olmuştur. İkonoklast dönemler ve depremlerle birçok kez değiştirilen ya da orijinal hali ile yenilenen Koimesis Kilisesi hem kendine özgü mimari üslubu hem de eşsiz mozaikleri ile Bizans ve Hıristiyanlık tarihi açısından oldukça önemlidir. Nikaia kentinde bir dönem İmparatorluk Kilisesi olan ve Hyakintos Manastırı sınırları içinde yer alan Kilise'nin 1922 yılında neredeyse tamamı yıkılmıştır. Daha sonraki yıllarda yapılan temizlik çalışmalarında eserlerin bir bölümü müzeye taşınmış, bir bölümü ise üzeri toprakla kapatılarak bırakılmıştır. Günümüzde temellerinin üzeri otlarla kaplanmış ve atıl bir şekilde görünen Kilise, kurtarılmaya ve yaşatılmaya değer tarihi öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the architectural finds and mosaics of the Koimesis Church which is located in Iznik district of Bursa and dates back to VII. and VIII. centuries. Before the collapse of the church in the early 20th century, the works of Oskar Wulff and Theodor Schmit were the main sources of research in this area. Koimesis Church, which was changed many times with iconoclastic periods and earthquakes or renewed in its original form, is very important for Byzantine and Christian history with its unique architectural style and unique mosaics. In the city of Nikaia, the Church, which was once an Imperial Church and located within the borders of Hyakintos Monastery, was almost destroyed in 1922. During the cleaning works carried out in the following years, some of the works were moved to the museum and some of them were covered with soil. Nowadays, the church, which is covered with grass and has an idle form, has a historical value worth saving and keeping alive.