Dislipidemili hastalarda içecek tüketiminin değerlendirilmesi
Evaluation of drink consumption in patients with dyslipidemia
  1. Tez No: 593107
  2. Yazar: FATMA TUĞBA GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dislipidemi başta ateroskleroz olmak üzere diyabet, yüksek kan basıncı, abdominal obezite ve metabolik sendrom gibi birçok hastalıkla ilişkilidir. Dislipidemi, lipoproteinlerin fazla üretimi veya eksikliğinden kaynaklanan bir lipoprotein metabolizma bozukluğudur. Bu çalışma 1 Kasım–31 Aralık 2018 tarihleri arasında İstanbul'da Özel Diyabet Hastanesi'nde yatmakta olan ve poliklinik hizmeti gören 19-50 yaş grubunda 60 dislipidemi tanısı konmuş (27'si erkek ve 33'ü kadın) hastanın içecek alışkanlıklarını ve dislipidemi üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmada, katılımcıların sosyo-demografik bilgileri, beslenme durumları ve sağlık öykülerini saptamaya yönelik bir anket formu ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim formu uygulanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri alınmış ve biyokimyasal parametreleri değerlendirilmiştir. Çalışma grubunun yaş ortalaması 47.7±19.0 yıl olarak bulunmuştur. Çalışma sonucunda, BKİ'si yüksek dislipidemi tanılı hastaların, karbonhidrat tüketimleri ile BKİ'si normal dislipidemili hastaların karbonhidrat tüketimleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Dislipidemiden korunma yöntemlerinin başında, hastalığa neden olan sağlıksız yaşam tarzını ve çevresel faktörleri değiştirmek gelmektedir. Sağlıksız yaşam tarzı faktörlerinden biri de aşırı alkol tüketimidir. Benzer ve daha ileri çalışmalarla içecek ve dislipidemi arasındaki ilişkiyi tanımlamak önemlidir. Dislipidemiden korunmada, tıbbi beslenme tedavisinde yer alması ve almaması gereken içeceklerin rolü anlaşılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Dyslipidemia is associated with many diseases, especially atherosclerosis, diabetes, high blood pressure, abdominal obesity and metabolic syndrome. Dyslipidemia is a lipoprotein metabolism disorder caused by overproduction or lack of lipoproteins. This study was carried out between November 1 and December 31, 2018 in Istanbul, in the Diabetes Hospital in Istanbul, and the outpatient clinic service in the 19-50 age group 60 patients with dyslipidemia (27 male and 33 female) planned to determine their effects. A questionnaire and a 24-hour retrospective form were used to determine the socio-demographic data, nutritional status and health histories of the participants. Anthropometric measurements were taken and biochemical parameters were evaluated. The mean age of the study group was 47.7 ± 19.0 years. As a result of the study, it was found that there was a statistically significant difference between the carbohydrate consumption and carbohydrate consumption of patients with normal BMI and normal dyslipidemia (p 0.05). At the beginning of the prevention of dyslipidemia is changing the unhealthy lifestyle and environmental factors that cause the disease. One of the factors of unhealthy lifestyle is excessive alcohol consumption. It is important to identify the relationship between beverage and dyslipidemia with similar and further studies. The role of beverages that should and should not be included in medical nutrition therapy should be understood in the prevention of dyslipidemia.