Türkiye'de muhafazâkar düşüncede milliyetçilik (1939-1970)
Nationalism in conservative thought in Turkey (1939-1970)
- Tez No: 593109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET SANCAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Modernleşme ile paralel gelişim gösteren milliyetçilik düşüncesi Türk siyasi düşüncesinin en önemli akımlarından biridir. Bu çalışmada 1939-1970 yılları arası sosyal, siyasal ve kültürel ortama göre şekillenen muhafazakâr düşüncede milliyetçilik konusu irdelenecektir. Tek Parti Dönemi ve sonrası, II. Dünya Savaşı, Soğuk Savaş gibi şartlar içinde farklı formlarıyla gelişen milliyetçilik ve milliyetçiliğe referans olan olay ve olgular kendi bağlamı içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Sağcı ve antikomünizm eksenli biçimlenen muhafazakâr kesimin bu dönemdeki duruşu, milliyetçi, mukaddesatçı ve muhafazakâr bir terkipten oluşmaktadır. Bu fikirler arasında geçişlilik gösteren düşünürlerin, dini ve milli vurguları, Türklük ve İslamiyet arasında kurdukları bağlar ile muhafazakâr ve mukaddesatçı bir milliyetçilik örneği ortaya koydukları söylenebilir. Çalışma esas itibariyle İslami referanslar ile yola çıkan, ontolojik bakışını İslam'a dayandıran, bundan ötürü başkalarınca İslamcı olarak da nitelendirilen ancak kendilerini muhafazakâr ekolün bir tarafında gören kesimin, milliyetçi düşünceye ve bu düşüncenin ortaya çıkardığı kavram, tanım, olay ve olgulara yaklaşım ve tutumunu ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The idea of nationalism that developed in parallel with modernization is one of the most important movements of Turkish political thought. In this study, the subject of nationalism in conservative thought shaped according to the social, political and cultural environment between 1939-1970 will be examined. Nationalism which developed under its own conditions indifferent forms such as The Single Party Period and afterwards, The World War II, The Cold War and the events and phenomena referring to nationalism will be evaluated within their context. The stance of the conservative segment in this period, which was shaped as rightist and based on anticommunism, consisted of a nationalist, sacred adopting, conservative composition . It can be said that the thinkers, who passed across these ideas, show an example of conservative and sacred adopting nationalism with their religious and national emphases and the links they established between Turkishness and Islam. The study essentially deals with the approach of those who start with Islamic references, base their onthological views upon Islam and hence are regarded as Islamists by others but see themselves on one side of the conservative school to the nationalist thought and the concepts, definitions, events and phenomena revealed by this thought.