Fotovoltaik panellerde parametre kestirimi
Parameter estimation in photovoltaic panels
- Tez No: 593117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHAN KESİLMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Fotovoltaik (FV) panellerin parametrelerinin tespiti FV dizilerin bilgisayar ortamında modellenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu parametreler üretici tarafından sağlanıyor olsa da yapılan incelemeler sonucunda bu verilerin her zaman gerçeği yansıtmadığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, etiket değerleri olmayan bir FV panelin parametrelerinin tespiti için bir donanım ve bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. FV panelin I/V eğrileri tasarlanan ölçüm sistemi ile örneklenmiş ve bilgisayar ortamına aktarılmıştır. MATLAB ortamında geliştirilen yazılım yardımıyla gerekli parametreler Newton Raphson, Secant, Bisection ve Regula Falsi yöntemleri ile tespit edilmiştir. Daha sonra bu parametreler yardımıyla çizdirilen I/V karakteristikleri deneysel verilerle karşılaştırılmış ve başarı incelemesi yapılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki elde edilen parametreler FV panelin karakteristiğini tam olarak yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Determination of the parameters of photovoltaic (PV) panels is very important in terms of computer modeling of PV arrays. Although these parameters are provided by the manufacturer, it has been observed that these data do not always reflect the reality. In this study, a hardware and computer software has been developed to determine the parameters of a PV panel without label values. The I/V curves of the PV panel was sampled with the designed measurement system and transferred to the computer environment. With the help of software developed in MATLAB environment, necessary parameters were determined by Newton Raphson, Secant, Bisection and Regula Falsi methods. Then, the I/V characteristics plotted by these parameters were compared with the experimental data and the success analysis was performed. The results show that the parameters obtained fully reflect the characteristics of the PV panel.