The transformation of religious, ethnic, and gender identities of Kurdish women in Turkey: The case of Ağrı
Türkiye'de Kürt kadınların dini, etnik ve toplumsal cinsiyet kimliklerinin dönüşümü: Ağrı örneği
  1. Tez No: 593116
  2. Yazar: CEREN AVCİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇAYLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Küreselleşme çağında kimlik siyaseti konusundaki tartışmalar daha görünür hale gelmiştir. Bir yandan tek tip kimlik oluşum sürecine tepkinin yansıması bağlamında, diğer yandan da dinsel, cinsiyet, etnik, bölgesel ve/veya yerel kültürel kimlik unsurlarının oluşumu aynı süreçte meydana gelmektedir. Söz konusu süreç dil, vatandaşlık, kimlik vb. kavramların yeniden yorumlanmasını da beraberinde getirmektedir. Özellikle 1980 ve sonrası çalışmalar, kadın, kadın kimliği ve dönüşümü konularına dikkatleri çekmiş, Kürt kadını imajı daha görünür olmakla birlikte, farklılıkları ve çeşitlilikleri de bir arada bulundurma eğilimi göstermiştir. Tezin temel amacı; Ağrılı Kürt kadınların etnik, dini ve toplumsal cinsiyet kimliklerinin küreselleşme dönemindeki kırılmalar ve süreklilikler ekseninde modern ulus-devletin dönüşüm inşa sürecinden nasıl etkilendiklerine dair analizi ortaya koymaktır. Çalışmada aynı aileden üç kuşak kadın olmak üzere toplam 54 kadın ile yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakatlarda Kürt kadınların etnik, dini ve toplumsal cinsiyet kimlikleri deneyimlerinde kuşaklararası kesinti veya süreklilik yaşayıp yaşamadıkları gözlemlenmiştir. Çalışmada ortaya çıkan sonuçlar şu şekilde değerlendirilebilir: Kürt kadınları etnik, dini ve toplumsal cinsiyet kodlamalarının taşıyıcısıdırlar ve ulusal kimlik inşa sürecinde üç kuşak boyunca etnik, dini ve toplumsal cinsiyet kimlikleri bakımından dönüşüm yaşamışlardır. Etnik ve dini kimlikleri birbirini tamamlayan veya kesen, toplumsal cinsiyet kimlikleri ise birbiriyle çatışan eksenli Kürt kadın kimliği çalışmanın temel bulgusudur.
Özet (Çeviri)
In the age of globalization, the discussions on the issue of identity are more visible. This transformation of identity was shaped by both the uniform process of formation of identity against which the transformation was a reaction and by the formation process of the religious, gender, ethnic, regional, and/or local cultural identity factors, which was happening simultaneously. This process brings about the reinterpretation of the concepts such as language, citizenship, and identity. Especially the post-1980 works on the issue focused on and drew attention to woman, identity of woman, and the transformation of the identity; moreover, while the image of Kurdish woman became more visible, distinctiveness and diversity were present at the same time. The main aim of this thesis is to show how the ethnic, religious and gender identities of Kurdish women living in Ağrı, were affected from globalization during modern nation state's formation and transformation processes and to find continuities and discontinuities. In the study, semi-structured interview was conducted with 54 women with three generations of women from the same family. During the interviews, it was observed whether Kurdish women experienced intergenerational interruptions or continuity in their ethnic, religious and gender identity experiences. The results of the study can be evaluated as follows: Kurdish women living in Ağrı are the bearers of ethnic, religious, and gender codes, and for three generations, during national identity building process, have had identity transformations in all three types of identities. Kurdish woman identities of which ethnic and religious identities are complementary or transecting while its gender identities conflict with each other is the main finding of the study.