KOBİ'lerin finansmanında Kredi Garanti Fonu A.Ş.'nin etkisi: Tarım ve hayvancılık sektörü üzerine Aksaray'da bir araştırma
The impact of Credit Guarantee Fund on SME finance: A research on agriculture and husbandry sector in Aksaray
- Tez No: 593118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILMAZ İÇERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'de yapılan KOBİ'lerin tanımlamaları ile ilgili değişik kurumların farklı değerlendirmeleri bulunmaktadır. KOBİ'nin tanımı nicel ve nitel ölçülerle belirlenmektedir. KOBİ'ler hakkında daha öncesinde tamamlanmış pek çok araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmada KOBİ'lerin Finansmanında Kredi Garanti Fonu A.Ş.'nin Etkisi hakkında genel bir bilgi birikimi oluşturduktan sonra tarım ve hayvancılık sektörü üzerine Aksaray'da bir araştırma yapmaya karar verilmiştir. Araştırma Aksaray'da merkezde bulunan tarım ve hayvancılık işi ile iştigal eden işletmelerin yöneticileri ile anket tekniği ile toplanan verilerin analiz edilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, Aksaray'da faaliyet gösteren tarım ve hayvancılık sektöründeki KOBİ niteliğine haiz işletmelerin finansman kaynakları kullanımı hakkında bilgi edinilmiştir. Öte yandan bu işletmelerin finansman kaynaklarına ulaşmadaki sorunları incelenmiş ve Kredi Garanti Fonu'nun etkisi ile ilgili bulgular toplanmıştır. Elde edilen bulgular analiz edilerek ortaya çıkan sonuçlar çalışmamızın değerlendirme ve sonuç bölümünde yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey has a different assessment of the various agencies concerned with the definition of SMEs. The definition of SME is determined by quantitative and qualitative measures. There are many previous studies about SMEs. In this research, after creating a general knowledge about the Impact of Credit Guarantee Fund in SMEs Finance, decided to conduct a research on agriculture and livestock sector in Aksaray. This research was carried out by analyzing the data collected with the survey technique with the managers of the enterprises operating in agriculture and animal husbandry business in the center of Aksaray. As a result of this research, information has been obtained about the use of funding resources of SME in Aksaray agriculture and livestock sector. On the other hand, the problems of these enterprises in accessing financial resources were examined and the impact of the Credit Guarantee Fund were collected. The findings were analyzed and the results were published in the results of our study.