Afyon-Sandıklı jeotermal alanında yer alan kuyuların ve kuyulardan elde edilen sıcak akışkanın fiziksel özellikleri
Physical properties of the wells and hot fluids obtained from these wells located in Afyon-Sandıklı geothermal region
- Tez No: 593148
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NURİ DOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında Afyon Sandıklı jeotermal alanında yer alan kuyuların ve kuyulardan elde edilen sıcak akışkanın fiziksel özellikleri bölgenin jeotermal enerji potansiyelinin ortaya konması amacı ile incelenmiştir. Sahanın genelinde yapılan gözlemler, DES çalışmaları ve kuyulardan elde edilen verilerin sonuçlarına dayandırılarak yüksek entalpi beklentisinin maksimum olacağı olası jeotermal akışkan bulunduracak zonlar tespit edilmiştir. Zonların tespit edilmesinde Sandıklı bölgesinde iki alanda DES çalışması gerçekleştirilmiş olup, elde edilen verilerin ters çözüm ile modellemesi yapılmıştır. Jeofizik veriler ve sonuçların değerlendirilmesi sahanın jeotermal aktivitesinin fayların kesişme noktasında olabileceğini göstermiştir. Seviye haritaları özdirenç dağılımı incelendiğinde Miyosen yaşlı birimlerin özdirenç değerlerinin temel birimlerden daha düşük olması beklenir. Sahanın F-8, F-9, B-2, B-3 noktalarının yer aldığı kesiminde elde edilen düşük özdirenç kapanımlarının bu gözlem noktalarından geçen ve jeotermal aktivite taşıyan fayın etkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Sandıklı havzasındaki sığ ve derin kuyulardan alınan sıcaklık bilgileri değerlendirildiğinde Sandıklı ilçe merkezinin batısındaki kuyulardaki sıcaklık değerlerinin çevredeki diğer alanlara göre yüksek olması (ortalama 65 oC) jeotermal kökenli rezervuarın bu bölgede yoğunlaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; physical properties of wells and hot fluids obtained from wells in Afyon Sandıklı geothermal area were investigated in order to reveal geothermal energy potential of the region. Based on the results of observations throughout the study area, DES studies and obtained data from wells in the whole area, zones with possible geothermal fluids with high enthalpy expectation were determined. DES studies were carried out in two areas in Sandıklı region and the obtained data were modelled with the inverse solution for the determination of the zones. The evaluation of the geophysical data and their results showed that the geothermal activity of the study area might be at the intersection of the faults. When the level maps of the resistivity distribution are examined; the resistivity values of the Miocene units are expected to be lower than the basic units. The low resistivity inclusions obtained in the F-8, F-9, B-2, B-3 points of the study area are thought to be caused by the effect of the fault passing through these observation points and carrying the geothermal activity. When the temperature data obtained from shallow and deep wells in Sandıklı basin are evaluated; the temperature values in the wells in the west of Sandıklı district center are higher than the other surrounding areas (average 65 oC). This situation shows that the geothermal reservoir is concentrated in this region.