Medikal turizm hizmeti veren sağlık kuruluşlarının rekabet stratejilerinin kurum performansına etkisi (İstanbul örneği)
The effect of competitive strategies on health performance of health organizations providing medical tourism services (Case of İstanbul)
- Tez No: 593147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma medikal turizm alanında hizmet veren sağlık kuruluşlarının uyguladıkları rekabet stratejilerinin, sağlık kuruluşlarının performansına etkisinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Porter tarafından geliştirilen jenerik stratejileri kapsamında ele alınmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul'daki 102 sağlık kuruluşu araştırmanın örneklemi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örnekleminin seçiminde ise tesadüfi örneklem türlerinden kolayda örneklem tekniği kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde öncelikle anket tekniği kullanılmıştır. Sağlık kuruluşlarının yöneticilerine sunulan anketlerden elde edilen veriler SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. araştırmada sırası ile faktör analizi, güvenilirlik analizi, frekanslar, fark testleri, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma soncunda farklılaşma stratejisinin performans üzerinde çok düşük düzeyde ve pozitif yönde bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Odaklanma stratejisi ve maliye liderliği stratejisinin ise performans üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Analiz sonuçlarının anlamlandırılabilmesi için mülakat tekniği aracılığı ile yeniden veri toplanmıştır. İçerik analizi ile temalar ve kodlar oluşturulmuştur. Daha sonra kodlar üzerinden görüşmeler yorumlanmıştır. Sonuç olarak araştırmanın nicel kısmında elde edilen sonuçlar, araştırmanın nicel kısmında da doğrulanmıştır. Çalışma nitel ve nicel tekniklerin bir arada kullanılması, nicel araştırma sonucunda elde edilen sonuçların, nitel araştırma ile doğrulanması açısından benzer çalışmalardan ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the competitive strategies applied by the health institutions providing services in the field of medical tourism to the performance of health institutions. The research is approavhed within ithe context of generic strategies developed by Porter. Within the scope of the research, 102 health institution in Istanbul was determined as the sample of the research. In the selection of the sample of the study, convenience sampling method that is Random sampling species was used. The data obtained from the questionnaires presented to the managers of health institutions were analyzed with SPSS 22 package program. In the research, factor analysis, reliability analysis, frequencies, difference tests, correlation analysis and regression analysis were performed. As a result of the research, differentiation strategy has a very low and positive effect on performance. It was concluded that the focus strategy and cost leadership strategy has no impact on performance. In order to make sense of the analysis results, data were collected again through the interview technique. Themes and codes were created by content analysis. Then, the interviews were interpreted via codes. As a result, the results obtained in the quantitative part of the study were confirmed in the quantitative part of the study. The study differs from similar studies in terms of using qualitative and quantitative techniques in terms of verifying the results obtained from quantitative research with qualitative research.