Sadaret 349 numaralı Teşrifat Defteri ışığında merasimler
According to sadaret 349 numbered protocol notebook ceremonys
- Tez No: 593159
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma 1752-1754 yılları arasında yapılan merasimlerin kayıtlarını içeren Sadaret 349 numaralı defterin transkripsiyonu ve bu defterde anlatılan törenlerin değerlendirilmesini içermektedir. XVIII. yy ortasında Osmanlı Devleti'ndeki teşrifat kurallarını ele almaktadır. 349 Numaralı Teşrifat Defteri'nde verilen bilgiler ışığında 1752-1754 yılları arasında hangi törenlerin nasıl yapıldığı, uygulama sırasında neler giyindikleri gibi soruların cevapları aranmaya gayret edilmiştir. Ayrıca 349 Numaralı Teşrifat Defteri'ne göre teşrifatı ve törenleri incelerken, Osmanlı Devleti sosyal ve kültürel hayatı ile ilgili çeşitli bilgilere ulaşılacağı ve ne tür çıkarımlarda bulunabileceği de görülebilir.
Özet (Çeviri)
This academic research is aimed to transcription and evaluation of ceremonies recorded in Protocol Notebook Number 349, for the period between 1752 and 1754. This study includes the interpretation of the protocol rules and committed ceremonies at the Ottoman Empire in XVIII. Centuries. Thanks to Protocol Notebook Number 349, the ceremony protocols and rules, dress codes and styles of the ceremonies have been described within this Acedemic Research. In addition, while examining the Protocol Notebook Number 349, inferences about Ottoman Social and Cultural life can be noticed.