Ortaokul fen bilimleri ders kitaplarının deney ve etkinlik güvenliği bakımından değerlendirilmesi ve öğretmenlerin deney ve etkinlik güvenliğine yönelik görüşleri
Evaluation of secondary school science course books for experiment and acti̇vi̇ti̇es safety and teachersexperience and event safety opinions
- Tez No: 593160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Eğitim öğretim sürecinde okullarda pek çok eğitim materyali kullanılmaktadır. Bu materyallerden biri de ders kitaplarıdır. Ders kitabında yer alan etkinlikler dersin işlenme aşamasında önemli yer tutar. Fen bilimleri dersi için birincil kaynak olan ders kitaplarının öğrencilere ve öğretmenlere uygulamaya yönelik etkinlikler bakımından hizmet etmesi gerekmektedir. Bunun yanında güvenlik önlemleri konusunda hem öğrencileri hem de öğretmenleri yönlendirmelidir. Bu çalışma 5-8. Sınıf Fen bilimleri ders kitaplarında yer alan deney ve etkinliklerdeki güvenlik önlemlerinin değerlendirilmesi ve fen bilimleri öğretmenlerinin deney ve etkinlik güvenliği algılarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde doküman incelenmesi yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla ortaokul 5-8 sınıflar Fen Bilimleri ders kitaplarında yer alan etkinliklerdeki güvenlik sembollerinin kullanılma durumları ile alınması gereken/alınan güvenlik önlemleri analiz edilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde fen bilimleri öğretmenlerinin örnek deney ve etkinliklere yönelik güvenlik algılarının araştırılması için yarı yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Araştırma sonucunda fen bilimleri ders kitaplarındaki etkinliklerin alınması gereken güvenlik önlemi konusunda yetersiz olduğu, fen bilimleri öğretmenlerinin de etkinlikler için alınması gereken güvenlik önlemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many educational materials are used in schools during the education process. One of these materials is textbooks. The activities in the course book take an important place in the course of the course. The textbooks, the first resource for the science course, should serve students and teachers in terms of practical activities. It should also guide both students and teachers on security measures. This study was conducted to examine the security measures in the experiments and activities in the science textbooks of Grades 5-8 and to determine the perceptions of science teachers on the safety of experiments and activities. The research has been examined in two sections and consists of two sections. In the first part, document analysis method is used. For this purpose, the use of the security symbols in the activities in the science textbooks of the secondary school 5-8 grades and the security measures to be taken / taken have been analyzed. In the second part of the study, semi-structured interviews were conducted in order to investigate the perceptions of science teachers towards the sample experiment and activities. As a result of the research, it was determined that the activities in the science textbooks were insufficient in terms of the security measures to be taken and the science teachers did not have enough information about the security measures to be taken for the activities.