Learning from folding for design in kinetic structures in architecture
Mimarlıktaki kinetik yapıların tasarımı için katlanmadan öğrenme
- Tez No: 593164
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, kinetik yapıların tasarım ve uygulama alanının genişlemesine doğrudan katkıda bulunma arzusu ile düz ve kavisli katlamaları araştırmaktadır. Bu kavramların mimari söylemde ve uygulamada nasıl kullanılabileceği anlamak için performans odaklı mimariye yönelik pratik sonuçları anlatılmaktadır. Bu araştırmada, katlama tekniklerinin matematiğinden nasıl öğrenilebileceği, ve öğrenilenlerin deforme olmadan kinetik sistemlerin gerçek plakalarına ve bağlantılarına dönüştürülebilmesi sorgulanmaktadır. Ayrıca, tüm yüzey hareketini ve bunu sağlayan mekanizmaları anlamak için 17 simetri grubu baz alınarak kinetik yüzeylerin geometrik oluşumları incelenmiştir. Bu araştırmanın temel amacı, katlamadan öğrenmenin kinetik yapılar alanında nasıl bir sorgulama yöntemi olarak kullanılacağını incelemektir. Bu nedenle, hem düz hem de kavisli katlama şemaları, kağıt katlama modelleri, dijital simülasyonlar ve gerçek prototipler aracılığıyla kinetik yapılara aktarılmıştır. Bu araştırmanın sunduğu metodoloji, mimari ve yapısal tasarım stratejileri alanındaki ileri çalışmalar için potansiyel araştırma yöntemleri sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the idea of flat and curved folding with the desire to contribute to the expansion of design in kinetic structures and its practice. It is described how these manifold notions can be used to understand in architectural discourse and its practical implications towards performative and responsive architecture. In this research, it is questioned how it can be learnt from mathematics of folding techniques so that what is learnt can be transformed into real plates and linkages of kinetic systems in a non-deformed way. It is also examined geometric formations of kinetic surfaces in regards with 17 symmetry groups to understand global motion and its enabler mechanisms. The fundamental pursuit of this research is to examine how learning from folding is used as an inquiry method in the field of kinetic structures. Hence, both flat and curved folding schemas are transferred into kinetic structures through by paper folding models, digital simulations, and real prototypes. The methodology served by this research could possibly provide potential methods of investigation for further studies in the field of architectural and structural design strategies.