Beyin tümörlü hastalarda danışmanlığın günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeylerine ve bakım sonuçlarına etkisi
Effects of training on independence levels of daily living activities and care outcomes among patients with brain tumour
  1. Tez No: 224794
  2. Yazar: ARZU TUNA MALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV DIRAMALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nöroşirürji, Nursing, Neurosurgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
DÜZEYLERİNE VE BAKIM SONUÇLARINA ETKİSİ Bu araştırma, beyin tümörü olan hastalara verilen danışmanlığın bakım sonuçlarına etkilerini incelemek amacıyla Grup I ve Grup II çalışması olarak yapılmıştır. Araştırma 1 Kasım 2006- 1 Kasım 2007 tarihlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi ve Ege Üniversitesi Hastanesi Nöroşirürji Kliniği'nde beyin tümörü ameliyatı olan 45 Grup I ve 45 Grup II olmak üzere toplam 90 bireyin oluşturduğu örneklem üzerinde yapılmıştır. Gerekli izinler alındıktan sonra, Grup I'deki hastalara bire bir eğitim verilmiş; hastalarda herhangi bir rahatsızlık, sıkıntı çıksa da veya çıkmasa da her izlemde hastalar tekrar bilgilendirilmiş, Grup II'deki hastalara sadece eğitim kitapçığı verilmiş, izlemler esnasında sadece bir rahatsızlık ortaya çıktığında ek bilgiler sürdürülmüştür. Bireylerin ameliyat öncesi, sonrası, ameliyattan bir, üç ve altı ay sonrası izlemleri belirlenmiştir. İzlemlerde, her iki grup hastanın sorularına yanıt aranmış, gerekli sevkler yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacının kendisinin geliştirdiği sosyodemografik verilerin belirlendiği ?Hasta Tanılama Formu?, ?Ameliyat öncesi/Ameliyat sonrası Semptom Tanılama ve Girişim Formu, Radyoterapi Semptom Tanılama ve Girişim Formu?, günlük yaşam aktivitelerini değerlendirmede kullanılan Barthel İndeksi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ?Ameliyat öncesi/Ameliyat sonrası Semptom Tanılama ve Girişim Formu, Radyoterapi Semptom Tanılama ve Girişim Formu?`ndaki belirtiler likert tipi puanlama sistemi ile puanlandırılmıştır. Buna göre ?Grup I ve Grup II? deki semptomların puanlamalarını değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik hesaplaması, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, çok gözlü kikare, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, radyoterapi dönemi ile semptomların ilişkisi Spearman's korelasyonu ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine effects of training on independence levels of daily living activities and care outcomes among patients with brain tumour. The study sample included a total of 90 patients who underwent surgery for brain tumours in neurosurgery clinics of Dokuz Eylül University and Aegean University hospitals between 1 November 2006 and 1 November 2007. Out of 90 patients, 45 were assigned into Group I and the remaining 45 into Group II. Approval was obtained from the ethical committees of both hospitals. Patients assigned into in Group I received training on a one-to-one basis and were given information in all sessions whether they had any dispositions and problems and patients assigned into Group II were given a booklet for training and additional information only when they had a disposition or a problem. All patients were asked to report their impressions before operations and one, three and six months after operations. Data were collected with a patient diagnosis form developed by the investigators and including questions about socio-demographic features, Pre-/Post-operative Symptom Diagnosis and Intervention Form, Post-radiotherapy Symptom Diagnosis Form and Barthel Index, which is used to evaluate daily living activities. Pre-Post-operative Symptom Diagnosis and Intervention Form and Post-radiotherapy Symptom Diagnosis Form were Lickert scales. Numbers, percentages, a significance test for the difference between two mean values, Chi-squared test and variance analysis for repeated measurements were used to determine differences in symptoms between Group I and Group II and Spearman Correlation was used for post-radiotherapy symptoms. Variance analysis for repeated measurements was used to compare scores obtained on Barthel Index between Group I and Group II. During the follow-up period,* Glasgow Coma Scores were determined in all patients who survived for six months and found to be normal.* Mean daily living activities scores were lower in patients with malignant tumours than in patients with meningioma, with a significant difference (p0,05), but the difference was significant three and six months after operations (p0,05).